ERASMUS +
Politechniki Koszalińskiej

Dzień powitalny dla studentów międzynarodowych Erasmus+
Opublikowano 11.03.2023 13:19

W piątkowy poranek (3 marca br.), kolejna grupa studentów kształcących się na Politechnice Koszalińskiej w ramach programu Erasmus+, wzięła udział w Welcome Day – Dniu Powitalnym. Wydarzenie zorganizowało Biuro Mobilności Międzynarodowej (BMM).

W spotkaniu integracyjnym uczestniczyli również przedstawiciele Parlamentu Studentów Politechniki Koszalińskiej i polscy studenci ,,Buddy”, którzy pełnią funkcję opiekunów i wspierają zagranicznych studentów podczas pobytu w Koszalinie. Wydarzenie zostało zrealizowane z myślą o studentach międzynarodowych, aby przybliżyć słuchaczom nie tylko Koszalin, ale i Polskę.

W semestrze letnim 2022/23 Politechnika Koszalińska gości 20 studentów z Turcji i Portugalii, z uczelni takich jak Balıkesir University, Instituto Politecnico de Braganca, Yildiz Technical University, Dokuz Eylul Universitesi, Karabuk University, Izmir Bakircay Universitesi, Erciyes Universitesi, i Firat University. W murach naszej uczelni młodzi ludzie studiują na Wydziałach: Mechanicznym, Humanistycznym i Nauk Ekonomicznych.

Studenci zapoznali się z regułami funkcjonowania uczelni i poznali praktyczne aspekty życia w Koszalinie. Pracownicy BMM przygotowali szereg informacji i wskazówek dotyczących opieki zdrowotnej, transportu miejskiego, atrakcji Koszalina i regionu. Żacy odbyli wirtualną podróż po Polsce, poznali naszą kuchnię i tradycje. Mieli okazję spróbować polskich słodyczy i spędzić czas z polskimi studentami. W drugiej części spotkania, wzięli udział w grach integracyjnych. W szczególności spodobała im się gra terenowa po kampusie.

Studenci międzynarodowi chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami. Podczas dnia powitalnego opowiadali o swoich pierwszych wrażeniach z pobytu w naszym kraju, kosztowania naszych potraw, ale także o powodach przyjazdu do Polski.

– Podoba mi się to wydarzenie, możemy poznać nowych ludzi – stwierdził Wyllihem Costa, student Wydziału Mechanicznego. – Pochodzę z Angoli, ale studiuję w Portugalii. Polacy są bardzo mili. Nie widzę różnicy pomiędzy mentalnością ludzi z Polski i Angoli.

– Polscy studenci są bardzo pomocni, a co najważniejsze dobrze mówią po angielsku – przyznał Efe Ergin, student Wydziału Humanistycznego. – Dotyczy to również wykładowców, z którymi mamy kontakt. Nawet osoby, które nie znają angielskiego starają się nam pomóc. Po przyjeździe do Polski wybrałem się do Mielna, chciałem zobaczyć Bałtyk. Zamówiłem rybę i ku mojemu zaskoczeniu, bo nie przepadam za rybami, była świetna. W Koszalinie odwiedziłem Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, którego ekspozycja zrobiła na mnie duże wrażenie.

– Program Erasmus+ to moje marzenie – powiedział Mustafa Can Hakarayan, student Wydziału Mechanicznego. – Moi rodzice bardzo mnie wspierali w tej decyzji i cieszą się, że mogę uczyć się poza granicami.

– Przed przyjazdem do Polski słyszałem o tym, że jest tu zimno, a poza tym o Warszawie i starówce w stolicy – wspominał Alp Eren, student Wydziału Mechanicznego. – Warszawa to bardzo piękne miasto. Bardzo podobają mi się miejsca związane z historią. Spróbowałem waszych pierogów. W Turcji mamy podobne danie z farszem mięsnym. W Koszalinie codziennie rano jem pączki – dodał z uśmiechem.

– Podczas mojej podróży pociągiem do Koszalina podziwiałam, jak bardzo zróżnicowany jest polski krajobraz – zauważyła Melike Oner, studentka Wydziału Humanistycznego. – Koszalin to miasto zielone, co widać już na pierwszy rzut oka. Bardzo podoba mi się to miejsce, doceniam, że ludzie tu są bardzo mili. Szczególnie starsi są bardzo pomocni.

– Cieszę się, że poprzez to wydarzenie mogę poznać polską kulturę – tłumaczył Furkan Gulay, student Wydziału Mechanicznego. – Wziąłem udział w programie Erasmus+ bo mogę podszlifować swój angielski. Zwolniłem się nawet z pracy, żeby wziąć udział w wymianie. Na Polskę zdecydowałem się ze względu na przystępne koszty utrzymania.

– Polska to bardzo piękny kraj z miastami, które warto zobaczyć – to z kolei opinia Enes Satilmis, studenta Wydziału Mechanicznego. – Jednym z powodów dla których zdecydowałem się na Erasmusa jest podróżowanie.

Welcome Day umożliwił gościom zagranicznym poznanie studentek i studentów Politechniki Koszalińskiej oraz pracowników BMM, co z pewnością pomoże im odnaleźć się w Koszalinie. Wydarzenie organizowane jest co semestr, stało się już tradycją akademicką. Kolejne spotkanie planowane jest na październik br.

fot. Klaudia Kajak / Politechnika Koszalińska