ERASMUS +
Politechniki Koszalińskiej

Wskazówki dla studentów wyjeżdżających - STUDIA


Od czego zaczynamy?

Zapoznaj się z zasadami wyjazdu na studia lub praktykę  w ramach programu Erasmus+ w Politechnice Koszalińskie. W przypadku wyjazdów na praktykę trzeba być przygotowanym na samodzielne znalezienie firmy, w której będzie można realizować wyjazd na praktykę.

Przydatne mogą okazać się również linki:  www.erasmusintern.org   /   http://erasmusplus.org.pl/szkolnictwo-wyzsze/oferty-praktyk-zagranicznych/


Nabór na wyjazdy

Ogłoszenia o naborze pojawią się w mediach akademickich wraz z terminem spotkania informacyjnego  z Koordynatorem Erasmus+ w Politechnice Koszalińskiej. Obecność na takim spotkaniu jest wskazana dla studentów zainteresowanych wyjazdem na studia/praktykę. Na spotkaniu Koordynator wyjaśni zasady naboru i zasady realizacji mobilności oraz odpowie na wszelkie powstałe pytania oraz wątpliwości. Podczas spotkania zostanie także przekazana informacja odnośnie terminu do kiedy należy złożyć formularz zgłoszeniowy.


Rekrutacja wydziałowa

Studenci składają formularze zgłoszeniowe we wskazanym terminie do Koordynatorów Wydziałowych – list tu link lista Koordynatorów)

Skontaktuj się ze swoim Koordynatorem Wydziałowym. Koordynator Wydziałowy odpowiedzialny jest za rekrutację i kwalifikację kandydatów na wyjazd w ramach programu Erasmus+ oraz za konsultację Porozumienia o przebiegu studiów w ramach Erasmus+ Learning Agreement .


Najważniejsze kryteria brane pod uwagę w trakcie rekrutacji:

  • średnia ocen min. 3,5 za ostatnio zakończony semestr
  • znajomość języka obcego (punkty za ocenę z lektoratu lub certyfikat)
  • dodatkowe kryteria: Praca na rzecz Programu Erasmus+ w Politechnice Koszalińskiej (współpraca z Biurem Mobilności Międzynarodowej jako opiekun studenta zagranicznego „Buddy”   

Decydując się na wyjazd na praktykę w ramach programu Erasmus+ należy uwzględnić zgodność praktyki z programem i kierunkiem studiów. Praktyka może być praktyką obowiązkową lub nieobowiązkową (z punktu widzenia programu kształcenia), ale zawsze powinna gwarantować nabycie kompetencji związanych z kierunkiem studiów wyjeżdżającego studenta.


Dodatkowa informacja odnośnie praktyk:
Nie można odbyć praktyk Erasmus+:

  • w instytucjach unijnych
  • w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie programami unijnymi
  • w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą.

Absolwenci muszą być zgłoszeni na wyjazd jeszcze w trakcie ostatniego roku studiów.


Wyjazd na studia (SMS- STUDENT MOBILITY FOR STUDIES)

  1. Przed wyjazdem

Formularz zgłoszeniowy (link tutaj Formularz zgłoszeniowy SMS do pobrania)

Formularz wypełniasz, potem podpisujesz i składasz u Twojego Koordynatora Wydziałowego w terminie podanym przez Koordynatora Wydziałowego. Następnie zostanie on przekazany przez Koordynatora do BMM.

Po zakwalifikowaniu studenta na wyjazd w ramach studiowania, prośba o kontakt z Koordynatorem Wydziałowym, w celu dokonania wyboru Uczelni przyjmującej (list uczelni tu link do Uczelnie partnerskie).

Przekaż swój wybór do Biura Mobilności Międzynarodowej – w celu przesłania nominacji studenta do Uczelni.

Od teraz to student przejmuje kontrole nad procesem aplikacji w Uczelni przyjmującej, która prześlę instrukcje na konto mailowe studenta wraz z wszelkimi informacjami odnośnie niezbędnych kroków do przejścia, aby uzyskać „List Akceptacyjny” z Uczelni przyjmującej


Przygotowanie dokumentów

Minimalny okres trwania wyjazdu na studia w przypadku wyjazdu długoterminowego wynosi 2 miesiące, maksymalny – jeden i ten sam rok akademicki. Każdy student ma do wykorzystania tzw „kapitał mobilności” – jest to 12 miesięcy do wykorzystania na wyjazdy Erasmus+ w trakcie tego samego stopnia studiów.

Po zakwalifikowaniu się na studia nawiąż kontakt z Koordynatorem Wydziałowym oraz postaraj się nawiązać kontakt z osobą odpowiedzialną za przyjmowanie studentów w Uczelni przyjmującej oraz rozpocznij proces kompletowania dokumentów.

Proces aplikacji jest właściwy dla każdej uczelni, wszelkie informacje student otrzymuje maile od Uczelni przyjmującej.

Po pomyślnym przejściu procesu naboru a tym samym kwalifikacji oraz otrzymaniu potwierdzenia z instytucji przyjmującej, można przystąpić do przygotowania Learning Agreement for Studies.

Od 2023 roku studenci są zobligowaniu do przygotowania Learning Agreement for Studies w formie on-line.

Studenci zakwalifikowani do wyjazdu na studia wypełniają Online Learning Agreement (link to platformy tu: https://learning-agreement.eu/)

Przewodnik po OLA  >> zobacz


Ubezpieczenie

Student/absolwent wyjeżdżający na praktykę zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) uznawanego w kraju odbywania praktyki oraz ważnego przez cały okres jej trwania.

http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/

Pamiętaj, aby upewnić się czy w przypadku wyjazdu do Turcji nie ma obowiązku wykupienia tureckiego ubezpieczenia, które jest niezbędne do zalegalizowania pobytu!

UWAGA!:Zalecana rejestracja wyjazdu w systemie Ministerstwa Spraw Zagranicznych ODYSEUSZ (link tu:https://odyseusz.msz.gov.pl/Home/RegisterTravel )


Organizacja zakwaterowania

Skontaktuj się z instytucją przyjmującą i poproś o pośrednictwo w znalezieniu zakwaterowania. Jeśli jest to niemożliwe, postaraj się samodzielnie zorganizować zakwaterowanie.

Proszę pamiętać, że zakwaterowanie leży w gestii wyjeżdżającego zatem nie należy zostawiać tego na ostatnią chwilę!!

Podpisanie umowy o dofinansowanie w ramach programu Erasmus+

Przed wyjazdem jesteś zobligowany do podpisania Umowy Uczelnia-Student. Umowę  jest podpisywana ujesz osobiście w BMM, w terminie maksymalnie 1 miesiąc przed planowanym wyjazdem.


Do umowy wyjeżdżający jest zobligowany dostarczyć niezbędne informacje do umowy finansowej:

  • Potwierdzenie przyjęcia w instytucji przyjmującej – Letter of Acceptance”, które zawiera daty trwania mobilności
  • Nr konta walutowego (dofinansowanie w EURO), jeśli będzie to konto w PLN  trzeba pamiętać, iż dofinansowanie zostanie przeliczone z uwzględnieniem wahania kursu walutowego
  • Dowód ubezpieczenia (proszę zgłosić się do BMM w celu uzyskania zaświadczenia do wyrobienia karty EKUZ)
  • 85% całkowitego dofinansowania z umowy student otrzymuje przed wyjazdem
  • 15% - pozostała kwotę po rozliczeniu wyjazdu
  • W przypadku podróży ekologicznymi środkami transportu: autobus, pociąg, współdzielenie samochodu, wniosek o zwiększone dofinansowanie kosztów podróży (link tu do dokumentu)

Na podstawie umowy zobowiązujesz się do:

  • odbycia studiów w instytucji przyjmującej  w zadeklarowanym okresie;
  • zrealizowania programu studiów uzgodnionego w „Porozumieniu o programie praktyk” ;
  • powiadomienia PK w razie jakichkolwiek zmian w ww. Porozumieniu poprzez platformę OLA  
  • dostarczenia po przyjeździe z wyjazdu dokumentów: wykaz zaliczeń „Transcript of Records”
  • certyfikat z dokładnymi datami pobytu.
  • posiadania ubezpieczenia na czas wyjazdu;
  • wypełnienia ankiety on-line po zakończeniu mobilności.

Podpisanie umowy nie będzie możliwe w sytuacji braku niezbędnych dokumentów.

Przedłużenie pobytu

Przedłużenie pobytu w instytucji przyjmującej w ramach programu Erasmus+ jest możliwe. Należy uzyskać zgodę uzyskać zgodę instytucji przyjmującej i swojej uczelni, przede wszystkim uzgodnić “Porozumienie o programie studiów” na okres przedłużenia mobilności. Wiąże się to z podpisaniem aneksu do umowy finansowej.

Wizy i legalizacja pobytu

Wyjazdy studentów na praktykę do  krajów Unii Europejskiej nie wymagają ubiegania się o wizę.

W przypadku wyjazdów poza Unię Europejską prośba o sprawdzanie strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.msz.gov.pl

W przypadku wyjazdu do Turcji należy uzyskać wizę uprawniającą do wjazdu i pobytu na terenie Turcji. Prośba o sprawdzenie szczegółowych informacji na stronie ambasady Turcji w Polsce link: http://warsaw.emb.mfa.gov.tr/Mission

Więcej informacji o wymogach poszczególnych państw dostępnych jest na stronie MSZ: (www.msz.gov.pl)


Po przybyciu na miejsce:

  • skontaktuj z Koordynatorem Erasmus+ na miejscu / z Biurem Współpracy Międzynarodowej;
  • zalegalizowanie pobytu (jeśli dotyczy);
  • zapoznaj się z programem studiów a w razie potrzeby przeprowadzenia zmian w programie studiów zadeklarowanym w OLA w Instytucji przyjmującej, pamiętaj! Możesz dokonać zmian ciągu 5 tygodniu od przyjazdu, takie zmiany wymagają potwierdzenia 3 stron, które podpisują OLA – STUDENT+UCZELNIA WYSYŁAJĄCA+ UCZELNIA PRZYJMUJĄCA
  • Pozostań w kontakcie ze swoim Koordynatorem WydziałowYM w PK
  • Przesyłaj zdjęcia 😊  

Po powrocie z wyjazdu Erasmus+

 

 

 

 

 

Załączniki

Nazwa
Erasmus+confirmation-studies.doc pobierz
formularz-zgloszeniowy-studia-erasmus-2023.docx pobierz