Koszaliński Uniwersytet Dzieci i Młodzieży
Politechniki Koszalińskiej

Biznes społecznie odpowiedzialny

Kronospan prowadzi unikatowy uniwersytet dziecięcy

Jest wiele sposobów prowadzenia biznesu. Można koncentrować się wyłącznie na rozwoju firmy i zwiększaniu zysków, ale można też prowadzić produkcję w oparciu o zrównoważony rozwój. Peter Kaindl - właściciel Kronospanu - dbając o rozwój firmy, troszczy się także o otoczenie i edukację dzieci. Dowodem na poparcie tej tezy jest kolejny z wielu projektów, prowadzonych przez firmę: KUDiM – Koszaliński Uniwersytet Dzieci i Młodzieży w Szczecinku.

Szczecinecczan już nie dziwią inicjatywy Kronospanu na rzecz rozwoju edukacji – jest ich tak wiele: klasy patronackie o profilach: mechanicznym i drzewnym w Zespole Szkół Technicznych, w których uczy się obecnie 103 uczniów, przedszkole MIŚ dla 60 dzieci, program edukacji ekologicznej Eko Krono, w którym wzięło udział 1000 uczniów ze Szczecinka, Akademia Recyklingu Kronospan, konkursy edukacyjne, np. Myśl na zielono i inne. Na Wydziale Przemysłu Drzewnego, utworzonym dzięki Kronospanowi i pod jego patronatem kształci się obecnie blisko 90 przyszłych inżynierów branży drzewnej.

Działania firmy na polu edukacji są nie do przecenienia – dzięki Kronospanowi młodzi ludzie nie muszą wyjeżdżać na kosztowne studia do innych miast. Mogą studiować na miejscu i oszczędzają wydatków swoim rodzicom. Dodatkowym bonusem są, fundowane co roku przez patrona, stypendia do 500 złotych miesięcznie dla każdego studenta czy wyjazdy zagraniczne.

Joanna Jodłowska, Członek Zarządu Kronospan, czuwająca nad całym przedsięwzięciem, o Wydziale Przemysłu Drzewnego i KUDiM mówi: - Szczecinek też zyskuje – status ośrodka akademickiego podnosi rangę i prestiż miasta. Cieszymy się więc z kolejnego, niezwykle wartościowego projektu, tym razem skierowanego do dzieci, pozwalającego rozwijać kreatywność i pobudzać pozytywne zainteresowania naszych dzieci z zakresu nauk ścisłych.”

Zajęcia skierowane są do dwóch grup wiekowych: od klas I-V szkoły podstawowej oraz klas VI-VIII plus klasy gimnazjalne. Na zajęcia, prowadzone przez wykładowców Politechniki Koszalińskiej, w drugiej edycji uniwersytetu dziecięcego przyjęto 250 dzieci.

Studenci otrzymują indeksy, w których po każdym wykładzie przystawiona zostanie pieczątka, potwierdzająca zaliczenie zajęć. Po uzyskaniu odpowiedniej liczny zaliczeń, na koniec semestru, studenci otrzymają dyplomy KUDiM.

Kronospan wziął na siebie wszystkie działania organizacyjne oraz prawie całość kwestii finansowych. To ogromne, logistyczne przedsięwzięcie, wymagające mnóstwa pracy zespołu, w skład którego wchodzą zarówno przedstawiciele zarządu i kierownictwa firmy, jak i pracownicy.

Oprócz pokrycia wszelkich kosztów logistycznych projektu oraz udostępnienia pomieszczeń i sprzętu multimedialnego Kronospan, wraz ze sponsorami, przekazał na potrzeby zajęć cenne pomoce naukowe, w tym zestawy do budowy elektrycznych pojazdów, urządzenia do ręcznego drukowania w systemie 3D, drukarkę 3D, tablety. Kronospan przekazał też środki na pokrycie pozostałych kosztów funkcjonowania uniwersytetu, łącznie z wynagrodzeniami wykładowców.


Biorąc pod uwagę ogrom wkładu i pracy, i środków, firma docenia każde wsparcie przy realizacji projektu, w tym środki, przekazane przez władze miasta i powiatu oraz przez licznych sponsorów KUDiM – przedsiębiorstwa ze Szczecinka.

Kronospan szczególnie dziękuje firmom: ABI, Spin, Global Technik, ZUM, WURTH, Proton, Dalbet, Terbud, Górny, Stylbud, Securitas, Straschu, Lapp Polska, RATO, NCH, GP Technika, Geka, Stol-tap, Grześkowiak, CTS Semikon, SEW, Afcona, Pilgaz oraz Elektro Bud.

- Niespełna rok temu rozpoczynaliśmy działalność Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży. Nasze działania okazały się sukcesem. W ciągu kilku godzin mieliśmy już ponad 250 małych studentów. Dzisiaj ten sukces powtarzamy, ale tak naprawdę nie liczby świadczą o tym, że odnieśliśmy sukces, a przepiękne listy, które otrzymaliśmy od dzieci – mówi Jakub Piniarski, HR Manager Kronospan Szczecinek.

Małgosia, mała studentka pierwszej edycji KUDiM pisze: „Kochany Kronospanie! Bardzo mi się podobało, jak nas uczyłeś różnych ciekawych historii, a na koniec mi się wszystko podobało, bardzo było fajnie.”

Wiktoria napisała: „Bardzo podobała mi się prezentacja o robotach i dronach – bardzo bardzo bardzo bardzo mi się to podobało. Dziękujemy za prezentacje”

Zajęcia dziecięcego uniwersytetu odbywają się raz w miesiącu, w soboty, w świetnie wyposażonym Kronospan Design Center (KDC). Zarówno dzieci, jak i rodzice, mają tu komfortowe warunki do nauki i obserwacji. Podczas, gdy mali studenci biorą udział w ciekawych zajęciach, przygotowanych specjalnie dla nich, rodzice mogą spokojnie pić kawę i jednocześnie obserwować swoje pociechy w sali restauracyjnej Strefa Smaku, znajdującej się tuż obok, w tym samym budynku hali głównej KDC.

Program zajęć obejmuje zarówno wykłady, jak i warsztaty w małych, dziesięcioosobowych grupach. Tematy zapowiadają się pasjonująco i obejmują między innymi druk 3D, tajemnice głębin mórz i oceanów czy programowanie robotów.