Czasami trzeba siedzieć i uważnie słuchać. Innym razem można zobaczyć coś wyjątkowo ciekawego, dotknąć czegoś po raz pierwszy lub na własne oczy przekonać się, że przedmiot, który znają wyłącznie z opowieści rodziców jest inny w dotyku. Natomiast w laboratoriach uczelni, podczas eksperymentów i zajęć praktycznych, może być naprawdę wybuchowo!
Mniej więcej w takim klimacie odbywają się zajęcia słuchaczy Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży Politechniki Koszalińskiej. Na początku grudnia kilka grup najmłodszych studentek i studentów wzięło udział w warsztatach laboratoryjnych między innymi na Wydziale Mechanicznym i Wydziale Elektroniki i Informatyki.
Warsztaty laboratoryjne pod nazwą „Świąteczne pierniczki” i „Biochemia wśród nas” poprowadziły: dr inż. Monika Sterczyńska z Katedry Procesów i Urządzeń Przemysłu Spożywczego i dr hab. inż. Agnieszkę Szparagę, prof. PK z Katedry Agrobiotechnologii (na zdjęciach). Dzieci nie tylko poznały tajniki chemii i rozmaitych substancji, ale także mogły zbudować parowóz chemiczny i uruchomić wulkan, a ponadto upiec bożonarodzeniowe pierniczki.
W tym samym czasie, w salach Wydziału Elektroniki i Informatyki, w ramach warsztatów pod nazwą „Długopisy 3D”, najmłodsi studenci Politechniki Koszalińskiej – pod okiem studenta Infomatyki - Mikołaja Dutkiewicza, poznali zasady działania druku 3D z użyciem długopisów 3D.
fot. Bartosz Zabrocki