Koszaliński Uniwersytet Dzieci i Młodzieży
Politechniki Koszalińskiej

Pierwszy wykład na Koszalińskim Uniwersytecie Dzieci i Młodzieży
Opublikowano 06.11.2021 14:11

Nasi najmłodszy żacy – studenci prowadzonego przez Politechnikę Koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży – uroczyście zainaugurowali w sobotę (6 listopada br.) nowy rok akademicki.

– Przed Wami kolejny rok ciekawych wykładów i warsztatów, które pozwolą na odkrywanie otaczającego świata i rozwijanie pasji - mówiła do najmłodszych słuchaczy rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK. - Wierzę, że czas spędzony na zajęciach Uniwersytetu będzie dla Was owocny, twórczy i efektywny.

Był hymn akademicki i ślubowanie przedstawicieli nowo przyjętych żaków. Uroczystego pasowania na studentów dokonała pani rektor oraz prorektor ds. studenckich Politechniki Koszalińskiej, dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK.

W sumie w sobotę rok akademicki zainaugurowało 160 słuchaczy. Wśród nich była grupa uczniów ze szkoły podstawowej w Dźwirzynie pod Kołobrzegiem.

Dzięki przekazowi telewizyjnemu uroczystość w sąsiedniej sali mogli śledzić rodzice studentów. - Cieszę się, że syn może zobaczyć, jak wygląda uczelnia, wysłuchać profesorów, zbierać zaliczenia – mówiła mama jednego z żaków z Koszalina.

Wykład inauguracyjny wygłosił radca prawny i mediator Cezary Wicik. Mówił o tym, co trzeba zrobić, by zostać prawnikiem i w jakich zawodach może pracować prawnik. Z pomocą słuchaczy ustalił definicję prawa. Wymienił też jego gałęzie.

Pan mecenas odpowiadał na pytania żaków. Wyjaśnił znaczenie trudnego słowa „legislacja” i czym zajmuje się prawnik, który odbędzie aplikację dyplomatyczno-konsularną. Na pytanie, dlaczego sam został prawnikiem odpowiedział: - To ciekawy zawód, w którym można pomagać innym ludziom.

Przyznał jednak, że czasem na sali sądowej czuje stres. Jedno z bardziej interesujących pytań dotyczyło tego, czy prawnik, który odbędzie aplikację prawniczą, ma również odpowiednią … aplikację w telefonie komórkowym.

- Aplikacja to forma przygotowania do zawodu – tłumaczył mec. Cezary Wicik.

Życzymy owocnego studiowania!

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska