Uniwersytet Europejski EU4DUAL
Politechniki Koszalińskiej

Doroczna konferencja EU4Dual rozpoczęta
Opublikowano 02.04.2025 09:42

W kampusie Galarreta Uniwersytetu w Mondragonie rozpoczęła się druga edycja konferencji EU4Dual Annual Conference 2025. Wydarzenie skupia ekspertów z zakresu edukacji, przemysłu i innowacji. Tegoroczna edycja zorganizowana została pod hasłem „Greener Visions, Brighter Futures” i poświęca przyszłości rynku pracy w kontekście przemysłu 5.0, zrównoważonej gospodarki i dualnego szkolnictwa wyższego.

Z ramienia Politechniki Koszalińskiej w spotkaniach uczestniczą studenci, pracownicy naukowi i osoby zaangażowane w samą pracę nad projektem, w tym: rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK; prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK; i prorektor ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, a równocześnie koordynator EU4Dual na Politechnice Koszalińskiej.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali rektor Uniwersytetu w Mondragonie, prof. dr hab. inż. Vicente Atxa, oraz dyrektor generalny ESTIA Institute of Technology, Patxi Elissalde. Wprowadzenie do wydarzenia wygłosiła również Sara Urionabarrenetxea, dyrektor ds. organizacji i planowania uniwersytetów w Rządzie Baskijskim, która przywitała uczestników w Kraju Basków oraz podkreśliła znaczenie konferencji jako platformy wymiany wiedzy i dobrych praktyk. Następnie w wystąpieniu online głos zabrała Suzanne Conze, kierownik jednostki ds. analizy krajowej w Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury Komisji Europejskiej, która zachęciła uczestników do aktywnego udziału w wydarzeniu, podkreślając różnorodność tematów oraz ich znaczenie dla przyszłości europejskiego szkolnictwa wyższego. Z kolei przemówienie inauguracyjne wygłosił dr Jon Altuna, prorektor ds. akademickich Uniwersytetu w Mondragonie oraz koordynator projektu EU4Dual.

Z przyjemnością informujemy, że podczas konferencji dr Dominika Liszkowska z Katedry Studiów Regionalnych i Europejskich Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej zajęła drugie miejsce w prestiżowym konkursie EU4Dual „Research and Innovation Challenge”. Badaczka podczas konferencji przedstawiła wystąpienie dotyczące wpływu rozwoju sztucznej inteligencji na równość płci na polskim rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem wielowymiarowości pracy w erze Społeczeństwa 5.0. Podkreśliła rolę nowych technologii i cyfryzacji w usprawnianiu procesów edukacyjnych, wskazując konkretne przykłady wdrożeń innowacyjnych metod kształcenia.

Pierwsza sesja konferencji była poświęcona edukacji dualnej i jej roli w przekształcaniu rynku pracy. Eksperci zaprezentowali wyniki badań dotyczące efektywności praktycznej edukacji w kontekście zatrudnienia absolwentów oraz omówili innowacyjne technologie, takie jak druk 3D, wykorzystywane w zrównoważonej produkcji i energetyce odnawialnej. Sesję zwieńczyła dyskusja panelowa na temat zrównoważonego rozwoju w kontekście dualnego kształcenia, z udziałem przedstawicieli środowisk akademickich i przemysłowych.

Jedna z sesji konferencyjnych poświęcona była zagadnieniu zrównoważonego rozwoju w kontekście dualnego kształcenia. Eksperci omówili wyzwania i możliwości związane z implementacją zasad zrównoważoności w programach edukacyjnych, podkreślając konieczność dostosowania metod nauczania do potrzeb zielonej gospodarki.

Ważnym punktem programu były również wystąpienia przedstawicielek Politechniki Koszalińskiej. Podczas dzisiejszej konferencji wystąpiły badaczki z Katedry Finansów Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. Dr Agnieszka Moskal omówiła wyniki badań dotyczące funduszy ESG w Polsce, a dr Anna Szczepańska-Przekota zaprezentowała model kształcenia dualnego w kontekście rozwoju umiejętności finansowych studentów. 

Ostatnia sesja konferencji poświęcona była roli edukacji dualnej w kształtowaniu polityki społecznej. Podjęto tematy takie jak zatrudnialność absolwentów, równość płci w kontekście sztucznej inteligencji oraz praktyczne aspekty zielonej gospodarki.

Podczas wydarzenia promowaliśmy ofertę edukacyjną Politechniki Koszalińskiej, zachęcając do zdobywania mikropoświadczeń oraz pokazując, jak skutecznie łączymy naukę z przemysłem. Nasi studenci aktywnie uczestniczyli w warsztatach i prezentacjach, zdobywając nową wiedzę i nawiązując międzynarodowe kontakty.

Konferencja przyniosła uczestnikom liczne inspiracje oraz możliwość wymiany doświadczeń. Podczas sesji podkreślono rosnące znaczenie dualnego kształcenia w kontekście globalnych zmian na rynku pracy. Kolejny dzień konferencji zapowiada się równie intensywnie.


Nawa logo
Sfinansowano przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach zadania zleconego MEiN pn. „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”, projekt pn. „Wsparcie współpracy Politechniki Koszalińskiej z uczelniami ukraińskimi w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego EU4DUAL, umowa o współpracy nr BPI/UE/2022/15-00