Lighthouse Research Initiative (LRI) to innowacyjny program badawczy, którego celem jest rozwiązywanie kluczowych wyzwań współczesnego społeczeństwa poprzez interdyscyplinarną współpracę oraz nowatorskie podejścia. LRI łączy badaczy, ekspertów i interesariuszy, aby wspólnie pracować nad poszerzaniem wiedzy, promowaniem innowacji oraz wytwarzaniem rozwiązań o realnym wpływie społecznym. Dzięki współpracy interdyscyplinarnych zespołów badawczych, inicjatywa tworzy nowe strategie i rozwiązania, które wspierają rozwój nauki i przemysłu, mając na celu trwały, pozytywny wpływ na przyszłość. W ramach LRI wyróżnić można cztery obszary: Business & Management for Green Transition, Engineering for Sustainable and Digital Industry, Health and Welfare Transition oraz Interdisciplinarity in Social Sciences: A European Way of Life. Każdy z tych obszarów dzieli się ponadto na dodatkowe podtematy.
Lighthouse Research Initiative działa w ramach Work Package 5 (WP5) będącego częścią struktury organizacyjnej uniwersytetu EU4Dual. Lokalnym liderem pakietu WP5 na Politechnice Koszalińskiej jest dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK.
Zmiany klimatyczne oraz degradacja środowiska stanowią egzystencjalne zagrożenie zarówno dla Unii Europejskiej, jak i dla całego świata. Aby stawić czoła tym wyzwaniom, powstał Europejski Zielony Ład, który ma być nową strategią wzrostu dla Europy. Inicjatywa ta dąży do przekształcenia Unii w nowoczesną, efektywną w wykorzystaniu zasobów i konkurencyjną gospodarkę. Ten LRI wspiera cele Europejskiego Zielonego Ładu poprzez przyspieszenie przyjmowania zrównoważonych praktyk biznesowych oraz wspieranie zielonej przedsiębiorczości.
PODTEMATY:
➤ GREEN BUSINESS TRANSFORMATION IN SUSTAINABLE TOURISM AND LOGISTICS
➤ LOCAL GOVERNMENTS IN GREEN TRANSITION
➤ RECYCLING, DESIGN IN FASHION/TEXTILE INDUSTRY
Kontakt do koordynatora LRI: Tuomo Skelinen - tuomo.eskelinen@savonia.fi
Europejski przemysł odgrywa kluczową rolę w transformacjach gospodarczych i społecznych. Aby pozostać fundamentem dobrobytu, musi prowadzić zarówno cyfrową, jak i ekologiczną transformację. Takie spojrzenie na przyszłość zakłada, że przemysł nie ogranicza się tylko do efektywności i wydajności, lecz podkreśla swoje szersze znaczenie dla społeczeństwa, koncentrując się na dobrostanie pracowników. Strategia ta wzmacnia ponadto istniejące ramy „Przemysłu 4.0” poprzez priorytetowe traktowanie badań i innowacji, ułatwiając w ten sposób przejście do zrównoważonego i zorientowanego na człowieka przemysłu europejskiego.
PODTEMATY:
➤ HUMAN MACHINE INTERACTIONS
➤ ARTIFICIAL INTELLIGENCE
➤ ADDITIVE MANUFACTURING
➤ CIRCULARITY
Kontakt do koordynatora LRI: Silvere Lamy - silvere.lamy@estia.fr
Z wielu powodów, takich jak zmiany demograficzne, postęp technologiczny czy sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem publicznym, oczekuje się, że europejskie systemy opieki zdrowotnej staną w obliczu poważnych napięć. Inicjatywa LRI „Health and Welfare Transition” ma na celu przede wszystkim uzupełnienie luk w wiedzy oraz opracowanie wytycznych i narzędzi w kluczowych obszarach mających istotne znaczenie dla transformacji systemów opieki zdrowotnej i społecznej.
PODTEMATY:
➤ FOOD, DIETETICS, NUTRITION, DIABETES
➤ AGEING AND VIRTUAL REALITY (VR)
➤ SOCIAL ASPECTS, PEOPLE WITH SPECIAL NEED, VULNERABILITY
➤ HEALTH AND GREEN ECONOMY
Kontakt do koordynatora LRI: Johanna Muckenhuber - johanna.muckenhuber@fh-joanneum.at
Ta interdyscyplinarna inicjatywa badawcza jest zgodna z European Strategy for Universities (2022), która nadaje priorytet interdyscyplinarności jako fundamentowi doskonałości akademickiej i postępu społecznego. Przyjmując wieloaspektowe podejście, wizja tej inicjatywy integruje kluczowe filary postępu społecznego, w tym opiekę zdrowotną, sprawiedliwość społeczną, etyczne i społeczne aspekty technologii, rozwój siły roboczej i podnoszenie umiejętności.
PODTEMATY:
➤ WORKFORCE DEVELOPMENT AND EDUCATION
➤ TECHNOLOGY AND FUTURE SKILLS
➤ SOCIAL AND ETHICAL DIMENSIONS
Kontakt do koordynatora LRI: Krzysztof Wasilewski - krzysztof.wasilewski@tu.koszalin.pl