Uniwersytet Europejski EU4DUAL
Politechniki Koszalińskiej

Łączy edukację z biznesem – Uniwersytet Europejski EU4Dual
Opublikowano 24.11.2023 14:07

EU4Dual jest pierwszym Uniwersytetem Europejskim dedykowanym studiom dualnym, czyli takim, które łączą teorię z praktyką. Cele projektu EU4Dual obejmują zagadnienia związane z rynkiem pracy w teraźniejszej i przyszłej perspektywie. Dotyczą też ekologicznej gospodarki oraz zdrowego życia jako aspektu społecznego.

Politechnika Koszalińska jest jedyną uczelnią w Zachodniopomorskiem biorącą udział w projekcie uniwersytetów europejskich i jedną z zaledwie 23 w kraju. W działalność konsorcjum zaangażowane są również przedsiębiorstwa z każdego z uczestniczących krajów, które wspólnie ze światem nauki chcą promować innowacyjne kształcenie i poszukiwać nowych talentów. Wśród partnerów biznesowych Politechniki Koszalińskiej są między innymi: GlobalLogic, Drutex, Signify i GEA Tuchenhagen Poland. W skład konsorcjum wchodzą uczelnie z krajów takich jak: Hiszpania, Francja, Niemcy, Austria, Węgry, Chorwacja, Finlandia, Malta oraz Polska.


Kształtowanie się projektu

Przedstawiciele uczelni ubiegali się o dołączenie do Uniwersytetu Europejskiego EU4Dual jeszcze przed 2022 r. Ważną datą w historii tworzenia EU4Dual było podpisanie listu intencyjnego w sprawie powołania uniwersytetu, który podpisali rektorzy uczelni. Spotkanie odbyło się 3 marca 2022 r., w hiszpańskim San Sebastian, w obecności przedstawicieli administracji krajów zaangażowanych w sojusz.
Politechnikę Koszalińską reprezentowali: rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK i prorektor ds. kształcenia PK. Kolejnym krokiem w działaniach związanych z utworzeniem Uniwersytetu Europejskiego było złożenie wspólnego wniosku do Komisji Europejskiej.
Politechnika Koszalińska stała się oficjalnie częścią sojuszu europejskich uczelni 27 lipca 2022 r., kiedy to uczelnia otrzymała pozytywną decyzję wobec swoich starań o przystąpienie do aliansu. Od samego początku zaangażowania Politechniki Koszalińskiej w projekt, uczelnia skupiała się na zainicjowaniu i pogłębieniu współpracy pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego i biznesem. Oficjalne podpisanie grantu nastąpiło 18 listopada 2022 r. przez prof. Danutę Zawadzką. Tego dnia rektor zasygnowała udział uczelni nie tylko w projekcie, ale i finansowaniu działań związanych z projektem.




Współpraca z Ukrainą

Politechnika znalazła się w gronie uczelni, które wsparły współpracę z ukraińskimi szkołami wyższymi. Był to efekt realizacji programu „Solidarni z Ukrainą” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Projekt dotyczy uczelni należących do ponadnarodowych sojuszy Uniwersytetów Europejskich. Jak dotąd, program „Solidarni z Ukrainą” umożliwił przedstawicielom społeczności ukraińskiej, którzy znaleźli schronienie przed wojną w Polsce, kontynuowanie studiów, prowadzenie prac nad rozprawą doktorską lub realizacji innych dowolnych form kształcenia w polskich uczelniach i instytutach badawczych.
20 grudnia 2022 r., w siedzibie NAWA, porozumienie w sprawie poszerzenia zakresu zadań zlecanych uczelniom, podpisali: dr Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki, dr Dawid Kostecki, dyrektor NAWA i prorektorzy trzech z 18 uczelni, reprezentujących różne typy sojuszy.
Finansowanie w ramach projektu zostało przeznaczone na: organizację wymiany studentów, doktorantów i pracowników instytucji; udział w wizytach studyjnych, stażach, seminariach, warsztatach, szkoleniach lub intensywnych kursach; aktywny udział w konferencjach; opracowanie nowoczesnych materiałów dydaktycznych; rozwój lub przygotowanie nowych i innowacyjnych narzędzi i metod kształcenia.
Ponadto uczelnie mogą: rozwijać systemy zarządzania jakością w zakresie podnoszenia poziomu kształcenia i badań; prowadzić wspólne prace badawczo-rozwojowe; przygotowywać wspólne publikacje naukowe; sieciować i nawiązywać współpracę pomiędzy uczelniami ukraińskimi a członkami sojuszy. Dla Politechniki Koszalińskiej to szansa na wyznaczenie nowych kierunków rozwoju.
Wizyty studyjne, prace badawcze, wypracowywanie dobrych praktyk we współpracy z biznesem, a także wspólne szkolenia, konferencje i publikacje – to główne założenia umowy, jaką 28 grudnia 2022 r. podpisano pomiędzy Politechniką Koszalińską a Lwowskim Uniwersytetem Narodowym im. Iwana Franki w ramach udziału w programie „Solidarni z Ukrainą”.
Umowa została podpisana podczas spotkania online. Oprócz rektor Politechniki Koszalińskiej, w spotkaniu wzięli udział: prof. Krzysztof Wasilewski, koordynator EU4Dual na uczelni i pracownicy Biura Mobilności Międzynarodowej, odpowiedzialni za realizację działań w ramach Uniwersytetu Europejskiego: Aleksandra Zając i Katarzyna Kaleta. Stronę ukraińską reprezentował prorektor ds. współpracy międzynarodowej dr doc. Serhiy Riznyk, prof. Iryna Odrekhivska, dyrektor Centrum Komunikacji Międzykulturowej i prof. Oksana Molderf, dyrektor Biura Projektów Międzynarodowych.


Wspólne działania

W Mannheim, 28 września 2022 r., odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli uczelni tworzących Uniwersytet Europejski EU4Dual. Politechnikę reprezentowali: proc. Krzysztof Wasilewski i Aleksandra Zając, koordynatorka programu Erasmus+. Podczas rozmów poruszane były kwestie związane z budżetem konsorcjum i jego strukturą.

Natomiast, 10 stycznia 2023 r. to naszą uczelnię odwiedził przedstawiciel EU4Dual dr Jon Altuna, prorektor ds. nauki na Mondragon Unibersitatea (Hiszpania). Dr Jon Altuna pełni ponadto funkcję koordynatora całego projektu EU4Dual. Gościa powitała prof. Danuta Zawadzka. Dr Jona Altuna zapoznał się z najważniejszymi informacjami o Polsce i regionie, strukturze Politechniki Koszalińskiej, nauce i międzynarodowych projektach realizowanych na uczelni. Po części oficjalnej dr Jon Altuna zwiedził trzy kampusy politechniczne. Zobaczył sale laboratoryjne i dydaktyczne. Koordynator EU4Dual spotkał się ze studentkami i studentami.


Politechnika Koszalińska uczestniczyła również w procesie tworzenia nowej europejskiej instytucji szkolnictwa wyższego – Centrum Doskonałości Kształcenia Dualnego (Center of Excellence on Dual Education) – która będzie dostarczać ekspertyz z zakresu potrzeb rynku pracy przyszłości i działać na rzecz wyzwań globalnych, we współpracy ze studentami i otoczeniem społeczno-gospodarczym.


W murach Savonia Uniwersity of Applied Sciences w fińskim Kuopio 21 lutego br., odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział reprezentanci uczelni na czele z rektor prof. Danutą Zawadzką. Pani rektor przedstawiła region i uczelnię oraz cele jakie Politechnika Koszalińska chce osiągnąć dzięki zaangażowaniu w Uniwersytet Europejski. Przedstawiciele uczelni wzięli udział w warsztatach –podczas pierwszej sesji uczestnicy skupili się na przedstawieniu doświadczeń partnerów dwóch istniejących już sojuszy: YUFE (Uniwersytet Wschodniej Finlandii) i INVEST (UAS Karelia). Dr Jon Altuna zaprezentował plan pracy na 2023 r., w tym: główne zadania, kamienie milowe i rezultaty wynikające ze współpracy. W kolejnej części spotkania poruszono kwestie dotyczące strategii współpracy i działań.



Po Finlandii, gdzie w lutym br. odbył się kick-off meeting EU4Dual, przyszła kolej na Francję i Hiszpanię. 17-21 kwietnia br. delegacja Politechniki Koszalińskiej gościła w ESTIA Institute of Technology, znajdującej się we francuskim Bidart. Tematem rozmów były wspólne inicjatywy w zakresie kształcenia i badań w ramach EU4Dual oraz możliwości szerszej współpracy. Ważnym punktem rozmów było również włączenie w działania Uniwersytetu Europejskiego partnerów z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, którego przedstawiciele towarzyszą delegacji.


Od 25 maja do 02 czerwca br. Politechnika Koszalińska gościła przedstawicieli Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. Przyjazd został realizowany w ramach projektu „Solidarni z Ukrainą”. Podczas pobytu w Koszalinie przedstawiciele ukraińskiej delegacji zrealizowali część prac zaplanowanych w projekcie.
Zajmowali się opracowaniem nowoczesnych materiałów dydaktycznych i pracami badawczo-naukowymi, jak również wzięli udział w warsztatach „Rola innowacyjnych procesów w odbudowie powojennej Ukrainy”. Zespół Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego we współpracy z pracownikami Politechniki Koszalińskiej przy udziale partnerów EU4Dual opracował materiały dydaktyczne ukazujące szerokie spojrzenie na problemy badawcze i praktyczne z zakresu komunikowania międzykulturowego, stanowiącego podstawę funkcjonowania międzynarodowych instytucji naukowych i biznesowych.
Goście wzięli udział w warsztatach, które dotyczyły procesów wytwarzania przyrostowego z proszków metali. Podczas wizyty odwiedzili Centrum Szybkiego Prototypowania, gdzie mogli zapoznać się z technologią i projektowaniem wyrobów w idei Design for Additive Manufacturing (DfAM).

Pierwszą konferencją zorganizowaną na Politechnice Koszalińskiej w ramach projektu EU4Dual była „Future of Work – Future of Education” (,,Przyszłość pracy – Przyszłość edukacji”). Podczas spotkania, które odbyło się 13-16 czerwca br. skupiono się na priorytetach wynikających z EU4Dual. W konferencji wzięli udział partnerzy Uniwersytetu Europejskiego i przedstawiciele innych tego typu konsorcjów oraz reprezentanci biznesu. Była to nie tylko okazja do nawiązania przyszłej i bliższej współpracy, ale także do wymiany doświadczeń pomiędzy reprezentantami uczelni.

W pierwszej sesji spotkania poruszono kwestie związane z komunikacją międzykulturową w kształceniu dualnym, przemyśle i nauce. Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania wyników badań polsko-ukraińskiej grupy badawczej, zaprezentowanych przez przedstawicielki Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki.

Badania te noszą tytuł „The Future of Work and the Near Future of Intercultural Communication: Leveraging Dual Education” („Przyszłość pracy i komunikacji międzykulturowej: <Wykorzystanie kształcenia dualnego>”). Następnie dr Paul McNamara z Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej przedstawił zebranym projekt „Wsparcie współpracy Politechniki Koszalińskiej z uczelniami ukraińskimi w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego EU4DUAL” i opowiedział o współpracy z Lwowskim Uniwersytetem Narodowym im. Iwana Franki.
W kolejnej części spotkania przewidziano warsztaty, które odbędą się w formie hybrydowej. W kolejnych dniach konferencji odbyły się dyskusje panelowe. Pierwsza debata dotyczyła przyszłości pracy, w której wzięli udział prof. Winfried Malorny, Sebastian Kondrat i Paweł Żebrowski – eksperci z zakresu psychologii biznesu, organizacji i badań wdrożeniowych.
W kolejnej debacie zatytułowanej „Voice of the Industry” uczestniczyli przedstawiciele firm współpracujących z Politechniką Koszalińską: GlobalLogic, Kronospan, GEA Tuchenhagen Poland, Signify, Espersen Poland. Debata zamykająca konferencję skupiła się na powiązaniach przemysłu z Uniwersytetami Europejskimi: EU4Dual, EUNICE, ARQUS i TRANSFORM4EUROPE.
Podczas debaty przedstawiciele polskich uczelni opowiedzieli o własnych doświadczeniach związanych z uniwersytetami europejskimi. W konferencji zorganizowanej na Politechnice Koszalińskiej wzięli udział przedstawiciele uczelni z Finlandii, Niemiec, Austrii, Malty, Węgier, Słowacji, Gruzji, Ukrainy, jak również Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Śląskiego. Udział był otwarty dla nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów.


Kolejnym wyjazdem międzynarodowym, w którym uczestniczyli przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej była wizyta na PAR University of Applied Sciences w chorwackim mieście Rijeka. Goście i eksperci dyskutowali na temat strategii współpracy w ramach sojuszu europejskiego. Politechnikę Koszalińską podczas delegacji reprezentowali: prof. Danuta Zawadzka, prof. Krzysztof Wasilewski, Katarzyna Kaleta, project manager EU4Dual i Aleksandra Zając, koordynatorka mobilności międzynarodowej. Program wizyty obejmował prezentację uczelni i omówienie działań wspólnych dla innych uczestników projektu. W Zagrzebiu odbyła się także konferencja poświęconej kształceniu dualnemu z perspektywy chorwackiej i europejskiej. Przedstawiciele uczelni wzięli udział w wizytach studyjnych w firmach współpracujących z uniwersytetem.


W listopadzie br. rektor prof. Danuta Zawadzka i prorektor prof. Krzysztof Wasilewski, uczestniczyli w kolejnym spotkaniu przedstawicieli władz uczelni biorących udział w Uniwersytecie Europejskim EU4Dual. Tym razem rozmowy na temat wspólnych studiów dualnych i potencjalnych obszarów współpracy badawczej odbywały się w John Von Neumann University w Kecskemet na Węgrzech. Wydarzeniem upamiętniającym spotkanie rektorów na Węgrzech było wspólne posadzenie drzewa, symbolizującego mądrość, trwałość i rozwój, czyli to, co dostępne jest człowiekowi i naturze.


Pod koniec 2023 r. przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej odbędą kolejną wizytę w ramach projektu. Ponownie pojadą na Węgry.


Komunikacja jako kluczowy aspekt projektu

Partnerzy Uniwersytetu Europejskiego EU4Dual przykładają szczególną uwagę do roli komunikacji w projekcie. Reprezentanci wszystkich uczelni biorą udział w cyklicznych spotkaniach online.
Pierwsze spotkanie biur komunikacji wszystkich partnerów należących do projektu EU4DUAL odbyło się 10 maja br. Dr Jon Altuna przedstawił wstępne strategie dotyczące planowania komunikacji pomiędzy partnerami projektu. Podczas spotkania poruszono kwestie dotyczące współpracy między biurami z uczelni partnerskich. Ustalono zagadnienia związane z poszerzaniem promocji projektu w mediach społecznościowych jak i również formy offline. Uczestnicy spotkania mogli przedstawić swoje propozycje dotyczących kwestii związanych z komunikacją i promocją projektu EU4Dual.
Kolejnym kluczowym spotkaniem dotyczącym komunikacji były warsztaty online „EU4DUAL Communication workshop”, które odbyły się 3 października br. W pierwszej sesji omówiono strategię komunikacji i zdefiniowano cele w projekcie. Następnie zaprezentowano nową strukturę strony internetowej EU4Dual. Rozmawiano o mediach społecznościowych i ich roli w promocji Uniwersytetu Europejskiego. W kolejnej części spotkania przewidziano warsztaty dotyczące oprawy graficznej projektu. Uczestnicy rozmawiali również o zagadnieniach związanych z samym projektem i o tym, w jaki sposób promować mobilność studencką, umiędzynarodowienie i naukę. W spotkaniach z ramienia uczelni dotyczących komunikacji brała udział Klaudia Kajak, Head of Communication Office w projekcie, reprezentująca Biuro Komunikacji Społecznej Politechniki Koszalińskiej.
Uczelnia zacieśnia kontakty z zagranicznymi uczelniami współtworzącymi Uniwersytet Europejski EU4Dual również poprzez spotkania Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która realizuje badania dotyczące współdziałania w ramach uniwersytetów europejskich.
Podczas spotkania 4 września br. prof. Krzysztof Wasilewski przypomniał najważniejsze fakty z dotychczasowej historii udziału w międzynarodowym aliansie. Mówił o odbytych wiosną 2022 r. w Hiszpanii pierwszych rozmowach dotyczących przystąpienia do Uniwersytetu Europejskiego i o późniejszej zgodzie Komisji Europejskiej na przystąpienie do Uniwersytetu Europejskiego.
Mówił o budowaniu relacji z innymi uczelniami EU4Dual. Podkreślił, że udział uczelni w sojuszu promującym kształcenie dualne spotyka się z coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców z Pomorza. O działaniach związanych ze współpracą w ramach EU4Dual mówili uczelniani koordynatorzy i pracownicy Biura Mobilności Międzynarodowej Politechniki Koszalińskiej.


Politechnika Koszalińska dzieli się doświadczeniami

Przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej często dzielą się doświadczeniami z udziału w międzynarodowym projekcie podczas spotkań i konferencji, w tym między innymi na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku oraz podczas XVI Konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2023. Study in Poland”, zorganizowanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Podczas sesji „Uniwersytety europejskie – szanse, zagrożenia, kierunki rozwoju” prof. Krzysztof Wasilewski przedstawił udział Politechniki Koszalińskiej w EU4Dual, jak również omówił najważniejsze cele i zadania, które stawia sobie sojusz, którego Politechnika Koszalińska jest członkiem.
12 kwietnia br. została zorganizowana międzynarodowa konferencja „Współpraca międzysektorowa i partycypacja społeczna w realizacji zadań samorządów”, zorganizowana przez Urząd Miasta i Gminy Sianów w ramach Stowarzyszenia Polskie Miasta Cittaslow. W konferencji uczestniczył prof. Krzysztof Wasilewski, który wziął udział w dyskusji na temat roli otoczenia społeczno-gospodarczego w aktywizacji lokalnych społeczności oraz przedstawił założenia Uniwersytetu Europejskiego EU4Dual.

Podczas I Konferencji Uniwersytetów Europejskich, zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji 15 maja br. w Warszawie uczelnię reprezentowali: prof. Danuta Zawadzka i prof. Krzysztof Wasilewski. Rektor uczestniczyła w panelu „Uniwersytety Europejskie zaangażowane i dostępne”, gdzie opowiedziała o dotychczasowych osiągnięciach w ramach konsorcjum EU4Dual oraz wskazała na znaczenie umiędzynarodowienia uczelni nie tylko dla wspólnoty akademickiej, ale i dla otoczenia społeczno-gospodarczego i całego regionu.
Konferencja Uniwersytetów Europejskich to nowa inicjatywa poświęcona sojuszom instytucji szkolnictwa wyższego z całej Unii Europejskiej, realizowanym w ramach programu Erasmus+. Wydarzeniu towarzyszyła gala wręczenia nagród w konkursie „Uniwersytety Europejskie – Sojusze Przyszłości”. Politechnika Koszalińska znalazła się w elitarnym gronie uczelni nominowanych w dwóch kategoriach: „Wsparcie dla Ukrainy” oraz „Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym”.


Uczelnia w gronie ważnych ośrodków badawczych

Ewaluacja działalności naukowej za lata 2017-2021 realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki na Politechnice Koszalińskiej zakończyła się sukcesem. Wyniki ewaluacji potwierdziły, że uczelnia jest ważnym ośrodkiem naukowym na mapie Polski, realizującym nowoczesne badania naukowe, dostosowane do potrzeb rozwoju regionu.

Szkoła zapewnia kształcenie kadr na najwyższym poziomie światowym. Ważnym aspektem branym pod uwagę podczas ewaluacji był udział uczelni w EU4Dual i połączenie kształcenia praktycznego, nauki i biznesu.

Zgodnie z priorytetami Europejskiego Obszaru Edukacji do 2025 r. europejskie uczelnie zamierzają: promować wspólne wartości europejskie i wzmacniać tożsamość europejską poprzez wykształcenie nowego pokolenia Europejczyków, zdolnych do współpracy w ramach różnych kultur i języków oraz ponad granicami, sektorami i dyscyplinami akademickimi

Kraje powinni dążyć do osiągnięcia znaczącego postępu w jakości, wydajności, atrakcyjności i konkurencyjności europejskich instytucji szkolnictwa wyższego oraz wniesienia wkładu w europejską gospodarkę opartą na wiedzy, zatrudnieniu, kreatywności, kulturze i dobrobycie, poprzez jak najlepsze wykorzystanie innowacyjnych metod pedagogicznych.


Wersja w języku angielskim do pobrania >> Combines education with business – European University EU4Dual


Warto sięgnąć również po inne publikacje dotyczące realizacji projektu EU4Dual na Politechnice Koszalińskiej (kliknij i zobacz aktywne linki) >>


Nawa logo
Sfinansowano przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach zadania zleconego MEiN pn. „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”, projekt pn. „Wsparcie współpracy Politechniki Koszalińskiej z uczelniami ukraińskimi w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego EU4DUAL, umowa o współpracy nr BPI/UE/2022/15-00