Uniwersytet Europejski EU4DUAL
Politechniki Koszalińskiej

W międzynarodowym gronie o EU4DUAL
Opublikowano 14.06.2023 14:53

Przedstawiciele wielu krajów uczestniczą w konferencji "Future of Work - Future of Education" (,,Przyszłość pracy – Przyszłość edukacji”). Konferencja twa 13-16 czerwca 2023 br. i skupia się na projekcie i priorytetach wynikających z EU4DUAL, konsorcjum europejskiego nastawionego na rozwijanie kształcenia dualnego i praktycznego oraz umacnianiu związków nauki z przemysłem w państwach Unii Europejskiej. W konferencji biorą udział partnerzy Uniwersytetu Europejskiego, jak i przedstawiciele innych tego typu konsorcjów oraz reprezentanci biznesu. Jest to nie tylko okazja do nawiązania przyszłej współpracy, jak i również wymiany doświadczeń pomiędzy reprezentantami uczelni.

14 czerwca br. odbyła się oficjalna inauguracja konferencji. W pierwszej sesji spotkania poruszono kwestie związane z komunikacją międzykulturową w kształceniu dualnym, przemyśle i nauce. Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania wyników badań polsko-ukraińskiej grupy badawczej, zaprezentowanych przez przedstawicielki Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, Annę Hałas i Irynę Odrekhivską. Badania te noszą tytuł "The Future of Work and the Near Future of Intercultural Communication: Leveraging Dual Education" (,,Przyszłość pracy i komunikacji międzykulturowej: Wykorzystanie kształcenia dualnego"). Następnie dr Paul McNamara z Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej przedstawił zebranym projekt „Wsparcie współpracy Politechniki Koszalińskiej z uczelniami ukraińskimi w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego EU4DUAL” i opowiedział o współpracy z Lwowskim Uniwersytetem Narodowym im. Iwana Franki. W kolejnej części spotkania przewidziano warsztaty, które odbędą się w formie hybrydowej.

W czwartek i piątek (15 i 16 czerwca br.) odbędą się dyskusje panelowe. Pierwsza debata będzie dotyczyć przyszłości pracy, w której wezmą udział prof. Winfried Malorny, Sebastian Kondrat i Paweł Żebrowski - eksperci z zakresu psychologii biznesu, organizacji i badań wdrożeniowych. W kolejnej debacie zatytułowanej Voice of the Industry udział wezmą przedstawiciele firm współpracujących z Politechniką Koszalińską: Globallogic Poland (A Hitachi Group Company), Kronospan, GEA Tuchenhagen Poland, Signify, jak i również Espersen Poland. Debata zamykająca konferencję będzie skupiać się na powiązaniach przemysłu z Uniwersytetami Europejskimi: EU4DUAL, EUNICE, ARQUS i TRANSFORM4EUROPE. Podczas debaty przedstawiciele polskich uczelni opowiedzą o własnych doświadczeniach związanych z Uniwersytetami Europejskimi.

W konferencji biorą udział przedstawiciele uczelni z Finlandii, Niemiec, Austrii, Malty, Węgier, Słowacji, Gruzji, Ukrainy jak i również Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Śląskiego. W konferencji uczestniczą również osoby bezpośrednio odpowiedzialne za realizację działań EU4DUAL na Politechnice Koszalińskiej: prorektor ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, a równocześnie koordynator EU4DUAL na Politechnice Koszalińskiej; dr hab. Monika Zawierowska-Łozińska, prof. PK, koordynator ds. jakości kształcenia i akredytacji; Ewa Bałasz, kierownik Biura Mobilności Międzynarodowej (BMM); Katarzyna Kaleta, project manager EU4DUAL na Politechnice Koszalińskiej i Aleksandra Zając, koordynator programu Erasmus+ oraz koordynator mobilności międzynarodowej; Ewa Rybczyńska i Robert Szpak z BMM. Udział w konferencji jest otwarty dla nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Politechnika Koszalińska pod patronatem honorowym marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza i prezydenta miasta Koszalina Piotra Jedlińskiego oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Konferencja jest realizowana w ramach projektu  finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach zadania zleconego MEiN pn. „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”, projekt pn. „Wsparcie współpracy Politechniki Koszalińskiej z uczelniami ukraińskimi w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego EU4DUAL”.

EU4Dual jest pierwszym europejskim uniwersytetem dedykowanym studiom dualnym, któe łączą teorię z praktyką. W skład konsorcjum wchodzi 9 uczelni: z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Austrii, Węgier, Chorwacji, Finlandii, Malty oraz Polski. Cele projektu EU4DUAL obejmują zagadnienia związane z rynkiem pracy w teraźniejszej i przyszłej perspektywie. Dotyczą też ekologicznej gospodarki oraz zdrowego życia jako aspektu społecznego. Politechnika Koszalińska jest jedyną uczelnią w województwie zachodniopomorskim biorącą udział w projekcie uniwersytetów europejskich i jedną z zaledwie 18 w całym kraju.

fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska


Nawa logo
Sfinansowano przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach zadania zleconego MEiN pn. „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”, projekt pn. „Wsparcie współpracy Politechniki Koszalińskiej z uczelniami ukraińskimi w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego EU4DUAL, umowa o współpracy nr BPI/UE/2022/15-00