Pierwsza konferencja prasowa dotycząca tegorocznej edycji konkursu „Bieg po indeks” odbyła się w koszalińskim Urzędzie Miejskim (UM) 10 stycznia br. Wzięli w niej udział przedstawicielki i przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej i samorządu miejskiego: rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK, który równocześnie jest przewodniczym kapituły konkursu oraz prezydent Piotr Jedliński i Joanna Piotrkowska-Ciechomska, dyrektor Wydziału Obsługi Inwestorów Kluczowych i Wspierania Przedsiębiorczości UM.
– Konkurs ma już swoją tradycję – powiedziała prof. Danuta Zawadzka. – Odbywa się w trzech etapach, pierwszy rozpoczął się ósmego stycznia, kolejne przed nami. Chcemy zachęcić młodzież do powtórzenia materiału z matematyki, fizyki i informatyki. Każdego roku do tego etapu podchodzi od czterystu do sześciuset uczennic i uczniów. Zaproszenia do udziału wysłaliśmy do szkół z pięciu województw. W finale, do którego dochodzi kilkadziesiąt osób, mają do rozwiązania pięć zadań.
Rektor PK podkreśliła, że po przebiegu ostatnich edycji „Biegu” widać wzrost popularności fizyki. Wiele uczestniczek i wielu uczestników konkursu wybiera zadania właśnie z fizyki. Ważne jest również to, że trójka ubiegłorocznych finalistów zdecydowała się na podjęcie studiów na Politechnice Koszalińskiej. „Bieg” jest jedną z form promocji oferty kształcenia uczelni, na którą dzisiaj składa się ponad 30 kierunków.
Budżet konkursu wynosi 40 tys. zł. Tym wydatkiem uczelnia i samorząd Koszalina dzielą się po połowie.
– Od kilku lat uczelnia organizuje „Bieg po indeks” wspólnie z nami – przypomniał Piotr Jedliński. – Matura coraz bliżej, teraz nastał czas studniówek. To dobry moment do rozpoczęcia ćwiczeń z niektórych przedmiotów. Taką możliwość stwarza konkurs, który umożliwia dobre przygotowanie do egzaminów maturalnych. Cieszę się, że kolejny już raz samorząd może być częścią tego projektu. W finale wszyscy spotkamy się w murach uczelni, ale na wręczenie nagród zapraszam do ratusza.
– Przed nami dwudziesta siódma edycja „Biegu”, jesteśmy coraz bliżej jubileuszu – podkreślił prof. Tomasz Królikowski. – Mamy bardzo atrakcyjne nagrody, oferujemy stypendia, nagrody finansowe i specjalne w postaci drukarek 3D. Cieszymy się, że przybywa województw, z których uczennice i uczniowie biorą udział w konkursie. Daje to miastu i uczelni możliwość szerszej promocji. Właściwie informacja o „Biegu po indeks” dostępna jest w całym kraju. Wszystkie osoby zainteresowane zachęcamy do udziału.
fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska