We wtorek (28 lutego br.) w koszalińskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca XXVI edycję konkursu ,,Bieg po Indeks” organizowanego przez Politechnikę Koszalińską oraz Urząd Miasta w Koszalinie. W spotkaniu z ramienia uczelni wzięli udział dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej oraz dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK prorektor ds. studenckich oraz przewodniczący kapituły konursu, natomiast ze strony miasta: Piotr Jedliński, prezydent Koszalina oraz Joanna Piotrowska – Ciechomska, pełnomocnik prezydenta miasta ds. inwestorów kluczowych.
Konkurs „Bieg po Indeks” jest jednym z najstarszych wydarzeń o charakterze edukacyjnym w kraju, które skupia się na promocji nauk ścisłych wśród młodzieży. Wydarzenie mimo swojego dorosłego już wieku cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi oraz szkół. Rokrocznie do udziału zgłasza się ponad tysiąc uczniów z regionu oraz całej Polski m.in. Włocławka, Gdyni czy Bytowa. Jak podkreślała podczas konferencji dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej – Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy z zakresu matematyki, fizyki i informatyki, zmotywowanie młodzieży do podejmowania zmagań konkursowych a także poćwiczenie przed zbliżającymi się dużymi krokami maturą. Bardzo cieszę się, że mamy strategicznego partnera jakim jest Urząd Miejski w Koszalinie.
O roli, jaką odgrywa konkurs w promocji miasta mówił Piotr Jedliński, prezydent Koszalina – Bieg po Indeks to stały element promocji miasta Koszalin. Dedykowany dla osób, które lubią nauki. Konkurs to wspaniała okazja żeby przed maturą powtórzyć matematykę i zdobyć nagrody. Życzę wszystkim powodzenia! Konkurs jest nie tylko promocją Politechniki Koszalińskiej, ale i samego miasta, w którym funkcjonuje jedyna uczelnia techniczna na Pomorzu Środkowym.– zachęcał tym samym do wzięcia udziału w konkursie.
Jak co roku konkurs podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy etap ma charakter przygotowawczy. Polega na rozwiązywaniu zadań z matematyki, fizyki oraz informatyki - dostępnych na stronie internetowej konkursu. Drugi etap to półfinał, w którym uczniowie za pośrednictwem platformy e-learningowej. otrzymują 15 zadań. Finał realizowany jest w formie pisemnej i odbywa się w murach Politechniki Koszalińskiej. Obejmuje on pracę pisemną do rozwiązania w dwie godziny. Zgłoszenia szkół do tegorocznej edycji będą przyjmowane do 10 marca br. Finał konkursu odbędzie się 31 kwietnia br., a ogłoszenie wyników i wręczenie nagród – 14 kwietnia br. w koszalińskim ratuszu.
– Wierzymy, że w tym roku konkurs będzie cieszył się podobnym zainteresowaniem jak w latach poprzednich. – zaznaczył dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prorektor ds. studenckich oraz przewodniczący kapituły konkursowej. – Stypendia, które przeznaczamy dla laureatów naszego konkursu są szczególnie atrakcyjne dla młodych ludzi, którzy zaczynają studia. Są one wypłacane od razu, również w semestrze, w którym nie można dostać stypendium naukowego – dodał prof. Królikowski
Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody pieniężne w wysokości od 500 do 1.000 zł. Ponadto trzej laureaci, którzy podejmą studia na Politechnice Koszalińskiej, otrzymają stypendia od 2.000 do 3.000 zł.
Szczegółowe informacje oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie internetowej: https://tu.koszalin.pl/bpi