Pierwsza konferencja prasowa dotycząca tegorocznej XXV edycji konkursu „Bieg po indeks” odbyła się 8 lutego br. w koszalińskim ratuszu. Kolejny rok z rzędu samorząd jest partnerem Politechniki Koszalińskiej w realizacji tego projektu. W konferencji udział wzięli: dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej, Piotr Jedliński, prezydent Koszalina i dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK prorektor ds. studenckich.
– Miasto wspiera konkurs – potwierdził Piotr Jedliński. – Włączamy się w promocję i wspieramy jego organizację dwudziestoma tysiącami złotych. W ubiegłym roku, z powodu pandemii, konkurs został zrealizowany w mniejszym zakresie. Teraz, mam nadzieję, że powrócimy do pełnej formuły. Bieg po indeks to wspaniała okazja dla maturzystów do sprawdzenia umiejętności w zakresie nauk ścisłych.
Konkurs jest elementem promocji uczelni, jej oferty kształcenia, nauk ścisłych, nowoczesnych technologii informacyjnych i technicznych oraz studiowania w Koszalinie, a ponadto promocją samego miasta, w którym funkcjonuje jedyna politechnika na Pomorzu Środkowym. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich przygotowujących się do matury.
Tradycyjnie podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy to rozwiązywania zadań z matematyki, fizyki i informatyka online, za pośrednictwem platformy e-learningowej. Drugi etap to półfinał, w którym uczniowie otrzymują 15 zadań. Finał odbywa się w murach Politechniki Koszalińskiej. Obejmuje on pracę pisemną do rozwiązania w dwie godziny.
– Konkurs służy upowszechnieniu wiedzy – podkreśliła prof. Danuta Zawadzka. – Ta edycja jest wyjątkowa z uwagi na swój jubileusz. Bieg po indeks ma ćwierć wieku. Dla uczniów szkół średnich jest sprawdzianem wiedzy, a dla nauczycieli zachętą do tego, żeby ćwiczyli z uczniami. Do pierwszego etapu przystępuje zwykle czterysta osób, do finału dociera dwieście.
Zgłoszenia szkół do tegorocznej edycji będą przyjmowane do 11 marca br. O ile planów nie pokrzyżuje pandemia, finał odbędzie się 22 kwietnia br., a ogłoszenie wyników i wręczenie nagród – 27 kwietnia br. 30 laureatów otrzyma dyplomy. Zwycięzcy konkursu dostaną nagrody pieniężne w wysokości od 500 do 1.000 zł
Ponadto trzej laureaci, którzy podejmą studia na Politechnice Koszalińskiej, otrzymają stypendia od 2.000 do 3.000 zł. Trzy najlepsze szkoły dostaną części do drukarek 3D, natomiast wszystkie szkoły dostęp do nieodpłatnej platformy e-learningowej.
– Zależy nam, aby laureaci zostali naszymi studentami – powiedział prof. Tomasz Królikowski, pełniący funkcję przewodniczącego kapituły konkursu. – Poza tym od dziesięciu lat, za pośrednictwem Biegu po indeks promujemy e-learning. Przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody, wśród których są drukarni 3DE. Czekamy na zgłoszenia szkół.
fot. Magda Pater