Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością
Politechniki Koszalińskiej

Pedagogika ratowania życia – zaproszenie na wyjątkowe seminarium naukowe w Politechnice Koszalińskiej
Opublikowano 09.03.2026 14:07

Politechnika Koszalińska stanie się miejscem ważnej dyskusji o etyce, edukacji i bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością, we współpracy z Wydziałem Humanistycznym oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie, ma zaszczyt zaprosić całą społeczność akademicką oraz mieszkańców regionu na seminarium naukowe poświęcone idei dawstwa szpiku kostnego. Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 14 marca 2026 roku. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10:30 w Auli Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Kwiatkowskiego 6E.

Głównym punktem programu będzie wykład doktora Karola Motyla z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, zatytułowany „Pedagogika ratowania życia, czyli o donacji szpiku kostnego”. Prelekcja realizowana jest pod opieką naukową dr hab. Janiny Świrko, prof. PK. Tematyka wystąpienia wykracza poza ramy czysto medyczne, skupiając się na społecznym i pedagogicznym wymiarze ratowania ludzkiego życia.

Organizatorzy stawiają sobie za cel stworzenie otwartej przestrzeni do refleksji nad kształtowaniem postaw altruistycznych i rolą nowoczesnej edukacji prozdrowotnej. Uczestnicy będą mieli okazję pochylić się nad etycznymi aspektami dawstwa oraz zastanowić się, w jaki sposób budować świadomość społeczną, która realnie przekłada się na pomoc potrzebującym. To niezwykle istotny głos w debacie o tym, jak systemowe nauczanie może wspierać postawy pełne empatii i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Do udziału w seminarium gorąco zachęcamy nauczycieli akademickich, studentów kierunków humanistycznych i pedagogicznych, a także wszystkich tych, którym bliska jest tematyka promocji zdrowia i działań społecznych. Wspólna obecność i dyskusja stanowią doskonałą okazję do pogłębienia wiedzy oraz wymiany doświadczeń w zakresie budowania wrażliwego i świadomego społeczeństwa.