Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf

Absolwenci

 

Jesteśmy dumni z naszych absolwentów!


Ponad 50 tysięcy absolwentów – w ciągu 50 lat istnienia – wykształciła Politechnika Koszalińska.

Pozycja absolwentów na rynku pracy jest wizytówką każdej uczelni. Politechnika Koszalińska od lat śledzi losy swoich wychowanków, wielu z nich odnosi sukcesy.


Prof. Tadeusz Bohdal

Absolwent Wydziału Mechanicznego. Obecny rektor Politechniki Koszalińskiej, a wcześniej prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką. Autor 10 książek i ponad 300 publikacji naukowych. Członek Sekcji Termodynamiki PAN i rady paryskiego Instytutu Chłodnictwa. Przewodniczący Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN (kadencja 2015-2019). Twórca szkoły naukowej specjalistycznych badań przemian fazowych czynników chłodniczych.

 

 

Arkadiusz Borysiewicz

Absolwent Ochrony i Kształtowania Środowiska. Wspólnie z przyjacielem ze studiów, Piotrem Jaśkiewiczem, założył Fundację Nauka dla Środowiska, której dzisiaj jest członkiem zarządu. Znana w kraju organizacja zajmuje się ekonomią społeczną, rozwojem lokalnym, edukacją ekologiczną i turystyką alternatywną. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów wartych miliony złotych. Współpracuje z gminami w ramach Lokalnej Grupy Działania.

 

Marcin Golik

Właściciel Agencji Reklamowej Kreatywnie.org. Realizator filmowy, fotograf. Zajmuje się produkcją: od scenariusza poprzez reżyserię i zdjęcia po montaż i postprodukcję. Tworzy filmy, teledyski. Na YT jego wersja „Happy Koszalin” Pharrella Williamsa miała 180 tysięcy odsłon.


Jacek Goliński

Absolwent Marketingu i Zarządzania. Od 17 grudnia 2019 r. prezes zarządu Energa SA. W latach 2004-2007 koordynował zadania handlowe m.in. w Wella Polska, Carlsberg Polska i ZT Kruszwica. W 2014 r. był regionalnym kierownikiem sprzedaży w PKP Energetyka SA. Od maja 2018 r. pełnił funkcję prezesa zarządu Inowrocławskich Kopalni Soli Solino SA. W przeszłości dwukrotnie związany z grupą Energa.

 

Piotr Górski

Absolwent Instytutu Wzornictwa otrzymał deszcz nagród za nowatorski projekt specjalnej nakładki na palec o nazwie „Just Pen”, która umożliwia posługiwanie się długopisem osobom z dysfunkcjami dłoni. Wspólnie z Agatą Zambrzycką prowadzi w Elblągu studio projektowe AP Dizajn.


Krzysztof Gródecki

DJ Krist. Pierwsze doświadczenia muzyczne zdobywał na studiach – w uczelnianym Radiu Jantar Politechniki Koszalińskiej. Producent i promotor muzyczny, menedżer i organizator eventów. Rezydent najpopularniejszych klubów i imprez muzycznych na Pomorzu, właściciel agencji impresaryjnej MK DJ. Współpracował z Jose Torresem, zespołem Pogodno.


Michał Guć

Absolwent Ekonomii. Od kilku kadencji wiceprezydent Gdyni do spraw innowacji. Aktywność społeczną rozpoczął w latach 80. w ZHR i „Solidarności”. Laureat nagród przyznanych przez organizacje pozarządowe. Za całokształt aktywności obywatelskiej został, jako pierwsza osoba w Polsce, uhonorowany w 2004 roku Nagrodą Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za wybitne osiągnięcia w budowaniu demokracji lokalnej.


Prof. Witold Gulbiński

Absolwent Inżynierii Materiałowej. Od rozpoczęcia nauki związany z uczelnią. Obecnie: prorektor ds. badań i kierownik Katedry Fizyki Technicznej i Nanotechnologii w Wydziale Mechanicznym. Laureat (z zespołem) Zachodniopomorskiego Nobla 2013 w dziedzinie nauk technicznych za „Hybrydowe technologie modyfikacji narzędzi do obróbki drewna”.


Marek Hemerling

Pisarz. Autor zaliczany przez Macieja Parowskiego do IV generacji polskich pisarzy fantastów. W 1984 r. został zwycięzcą pierwszego konkursu literackiego miesięcznika „Fantastyka”. Debiutował pięć lat później powieścią „Diabelska maskarada”. W ciągu 30 lat opublikował trzy książki i kilkanaście opowiadań, zebranych w kilku antologiach.


Dr Tomasz Hinz

Absolwent Wydziału Mechanicznego. Doktor nauk technicznych. Zaczynał w Bosch Serwis. Po wyjeździe z kraju, od siedmiu lat jest konstruktorem w Centrum Konstrukcyjnym Ford Motor Company (Niemcy, Anglia). Pracował przy modelach: Focus, Galaxy, Transit/Tourneo Custom i innych. Autor ponad 70 tekstów prasowych (Magazyn Auto Moto Serwis), dwóch poradników serwisowych.


Andrzej Jakubowski

Absolwent Inżynierii Materiałowej. Polityk, samorządowiec, przedsiębiorca. Był radnym i wiceprezydentem Koszalina oraz wicemarszałkiem województwa zachodniopomorskiego. Pełni funkcję kanclerza Uniwersytetu Szczecińskiego. Pasjonat i propagator historii miasta, współorganizator akcji charytatywnych, działacz społeczny.


Paweł Jasiewicz

Absolwent Instytutu Wzornictwa jest projektantem przedmiotów użytkowych. Ostatnio skonstruował hotel dla dzikich owadów zapylających. Znalazł się w leksykonie polskiego designu opracowanym przez magazyn „Elle Decoration”. Laureat Red Dot Design Award za projekt opakowania piwa. Wykłada na ASP w Warszawie, ma własną pracownię projektową.


Piotr Jaśkiewicz

Absolwent Ochrony i Kształtowania Środowiska. Wspólnie z przyjacielem ze studiów, Arkadiuszem Borysiewiczem, założył Fundację Nauka dla Środowiska, której dzisiaj jest prezesem. Znana w kraju organizacja zajmuje się ekonomią społeczną, rozwojem lokalnym, edukacją ekologiczną i turystyką alternatywną. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów wartych miliony złotych. Współpracuje z gminami w ramach Lokalnej Grupy Działania.

 

Jarosław Klasa

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej. Od sierpnia 2018 r. członek zarządu spółki Przewozy Regionalne, odpowiedzialny za sprawy operacyjne. W latach 2014-2015 był doradcą zarządu PKP Informatyka, a w latach 2015-2016 dyrektorem Departamentu Eksploatacji Systemów w PKP Informatyka. W spółce PKP Cargo pełnił funkcję członka zarządu ds. operacyjnych.

 

Małgorzata Knobloch

Absolwentka Instytutu Wzornictwa. Projektantka mebli miejskich. Wspólnie z Igorem Wiktorowiczem prowadzi autorskie biuro projektowe „Witamina D” w Gdańsku. W pracach głównie wykorzystują lite drewno dębowe. Współpracują z lokalnymi wykonawcami, uczestniczą w wystawach designu. Stworzyli autorską markę mebli domowych.


Krzysztof Kochański

Pisarz science fiction i fantasy. Debiutował w 1979 r. Od 1985 r. zawodowo zajmuje się informatyką. Autor trzech zbiorów opowiadań i dwóch powieści. Laureat wielu konkursów literackich. Jego teksty były tłumaczone na węgierski, rosyjski, litewski, czeski i niemiecki.

 

Karol Koss

Geodeta. Ukończył Geodezję i Kartografię na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Koszalińskiej. Pełni funkcję geodety powiatowego w Bytowie. W latach 2014-2017 był wykładowcą akademickim. Na przełomie 2018 i 2019 roku pełnił funkcję głównego geodety kraju. Biegły sądowy z zakresu geodezji i gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Od 1994 roku jest członkiem Stowarzyszenia Geodetów Polskich w oddziale gdańskim.


Dr Krzysztof Kuncer

Absolwent Budownictwa. Przedsiębiorca. Zanim, w połowie lat 80., rozpoczął własną działalność, pracował na uczelni jako asystent i adiunkt. Doktor nauk technicznych (właściwości kruszyw, elementów konstrukcyjnych z betonu). Od ponad 20 lat właściciel Przedsiębiorstwa Budowlanego „Kuncer”, które zajmuje się również usługami deweloperskimi.


Przemysław Jan Majchrzak

Absolwent, a obecnie wykładowca Instytutu Wzornictwa. Doktorat na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Niezależny projektant form przemysłowych i grafiki użytkowej. Pierwsze projekty wystawiał już na studiach (Zachęta, 2003). Laureat międzynarodowych konkursów, a jego nagradzone projekty trafiają do seryjnej produkcji.


Leszek Malinowski

Absolwent Inżynierii Technologii Wody i Ścieków jest uznanym satyrykiem, artystą kabaretowym, aktorem i scenarzystą. Współtworzy kabaret „Koń Polski”. Był założycielem i wieloletnim prezesem koszalińskiego Radia Północ. Pomysłodawca telewizyjnych seriali komediowych i koszalińskiego Festiwalu Kabaretu.


Tomasz Mazurek

Makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny. Od 10 lat związany z rynkami finansowymi, doświadczenie zdobywał jako aktywny inwestor. W 2014 r. trafił do Biura Analiz polskiego oddział Admiral Markets. Prowadzi szkolenia oraz zajmuje się sporządzaniem analiz i komentarzy rynkowych.


Maciej Meroniuk

Absolwent Instytutu Wzornictwa, projektuje pojazdy. Specjalista od wizualizacji produktów w 3D. Zwycięzca konkursu „Mazda przyszłości” – w 2010 i 2014 r. (za „futurystyczną rzeźbę limuzyny, która porusza wyobraźnię, inspiruje i prowokuje technologię”). Współpracownik Janusza Kaniewskiego, światowej sławy polskiego projektanta.


Paweł Michalak

Absolwent Wydziału Mechanicznego (dyplom z nr 2). Przedsiębiorca, polityk, samorządowiec, działacz społeczny. Od początku związany z „Solidarnością”, a w stanie wojennym internowany (1981-1982). W latach 1998-2002 zasiadał w koszalińskiej Radzie Miejskiej. Senator VI kadencji (2005-2007) z regionu koszalińskiego. Od lutego 2016 roku dyrektor delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie.


Sławomir Neumann

Absolwent Ekonomii i Zarządzania. Pracował w bankowości. Samorządowiec, polityk. Od 2012 r. wiceminister zdrowia – w randze sekretarza stanu. Zanim w 2007 roku zdobył mandat na Sejm RP, był radnym, starostą. Poseł VI, VII i VIII kadencji Sejmu. Od początku lat 90. należał do KPN, Ruchu Stu, od 2001 r. – w Platformie Obywatelskiej.


Jacek Ostrowski

Absolwent Instytutu Wzornictwa. Projektant biżuterii. Jego firma – Ostrowski Design – jest synonimem sukcesu rynkowego. Biżuteria Jacka Ostrowskiego znajduje się w zbiorach Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Museum of Modern Art w Kanadzie, Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie w Rosji i The Hunterian Museum and Art Gallery w Glasgow w Szkocji.


Anna Nowak-Paziewska

Absolwentka Instytutu Wzornictwa. Artysta plastyk. Doświadczenie zdobywała w dużych pracowniach. Tworzy projekty związane z architekturą wnętrz, jak i obiektami użyteczności publicznej. Wspólnie z Michałem Paziewskim prowadzi autorską pracownię MAF Group (Warszawa), która w 2012 r. zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Projektujesz! Zyskujesz!” (Zehnder).   


Michał Paziewski

Absolwent Instytutu Wzornictwa. Specjalizuje się w projektowaniu jachtów motorowych i samochodów, współpracuje z inwestorami. Wspólnie z Anną Nowak-Paziewską prowadzi autorską pracownię MAF Group (Warszawa), która w 2012 r. zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Projektujesz! Zyskujesz!” (Zehnder). Laureat licznych konkursów branżowych.


Krzysztof Pietkiewicz

Absolwent Inżynierskiego Zastosowania Komputerów. W 2011 r. dołączył do zespołu IBM Polska. Głównie pracuje z partnerami z sektora energetycznego przy wprowadzaniu najnowszych technologii Cloud & Smarter Infrastructure (ułatwia zarządzanie).


Agnieszka Pluszcz-Bernat

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych. W latach 1996-2003 pracowała w Zakładach Piwowarskich Brok w Koszalinie, gdzie kierowała działem kontrolingu. W 2003 roku przeszła do Grupy Żywiec, pełniąc – w pionie finansowym – szereg funkcji menadżerskich. W latach 2012-2015 zarządzała Centrum Finansowo-Księgowym Żywiec. W 2015 roku objęła stanowisko dyrektora do spraw personalnych Grupy Żywiec. Od maja 2018 roku pełni kierowniczą funkcję w firmie TÜV Rheinland Polska.


Wojciech Pobrotyń

Przedsiębiorca branży e-commerce. Założyciel i właściciel firmy North.pl (w 2007 r.), która prowadzi – zlokalizowany w Koszalinie – jeden z największych  w kraju sklepów internetowych z częściami zamiennymi do urządzeń rtv i agd. Oferta North.pl skierowana jest do gospodarstw domowych.


Jupi Podlaszewski

Polski twórca pantomimy, tłumacz i lektor języka angielskiego. Aktor, reżyser, założyciel międzynarodowej grupy teatralnej Blik Fish z siedzibą w Koszalinie. Uczeń mina Stefana Niedziałkowskiego. Po studiach związany z uczelnią. Był także redaktorem naczelnym lokalnej telewizji „Bryza” w Koszalinie. Prowadzi szkołę języków obcych.


Eliasz Proć

Absolwent Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji. Grafik komputerowy. W domowym zaciszu skonstruował półprzewodnikową Cewkę Tesli (urządzenie umożliwiające bezprzewodowe przesyłanie prądu) i – tym samym – dołączył do elitarnego grona pasjonatów, którzy są w stanie zbudować układ o tak wysokim stopniu zaawansowania technologicznego.   


Dorota Ratkowska

Absolwentka Ekonomii. Laureatka tytułu Ogólnopolskiego Mistrza Finansów Publicznych w konkursie firmy PressComu i miesięcznika „Finanse Publiczne” (2014). Pokonała kilkuset konkurentów i zwyciężyła w obydwu kategoriach: jednostki państwowe i samorządowe. Pracuje w Urzędzie Miejskim w Darłowie (referat budżetu i finansów).


Paweł Spisak

Absolwent Ekonomii. Jeździec konny (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego). Reprezentant Polski na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (2004), Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2017). Startuje w barwach Klubu Jeździeckiego Dako-Galant Skibno. Wielokrotny mistrz Polski (2005, 2006, 2007, 2011, 2015, 2017) oraz zdobywca trzeciego miejsca w Pucharze Świata (2003 i 2006).


St. bosm. Arkadiusz Suszek

Absolwent Wydziału Mechanicznego. Mechanik śmigłowców, obecnie technik pokładowy śmigłowców ratowniczych „Anakonda” w Darłowskiej Grupie Lotniczej (44 Baza Lotnictwa Morskiego). W powietrzu spędził 750 godzin. W 2013 r. otrzymał tytuł Technika Roku w lotnictwie morskim.

 

Łukasz Waberski

Absolwent Instytutu Wzornictwa i Università degli Studi di Palermo. Założyciel pracowni kreatywnej Dobry Sztos. Twórca grafik, ilustracji, plakatów i systemów identyfikacji wizualnej. Założyciel i członek Fundacji #Kultura i miastotwórczego stowarzyszenia Na przykład, współorganizator Koszalińskich Targów Sztuki i Dizajnu i współautor cyklu wierszy wizualnych. Stworzył oprawę wizualną np. Koszalińskiego Kongresu Kultury, Folk Film Festiwalu w Sianowie.


Szymon Wanatowicz

Absolwent Instytutu Wzornictwa. Specjalizuje się w projektowaniu interfejsów graficznych i wzornictwa produktów pod szyldem wanatowicz.com. Współpracę z przemysłem rozpoczął już na studiach przy projekcie koncepcyjnego telefonu Ericssona. Zaprojektowane przez niego produkty obecnie sprzedawane są w 40 państwach.


Igor Wiktorowicz

Absolwent Instytutu Wzornictwa. Projektant drewnianych mebli miejskich. Wspólnie z Małgorzatą Knobloch prowadzi biuro projektowe „Witamina D” w Gdańsku. W pracach głównie wykorzystują lite drewno dębowe. Współpracują z lokalnymi wykonawcami, uczestniczą w wystawach designu. stworzyli autorską markę mebli domowych.


Agata Zambrzycka

Absolwentka Instytutu Wzornictwa. Wspólnie z Piotrem Górskim prowadzi studio projektowe AP Dizajn Elbląg, które specjalizuje się w projektowaniu przemysłowym i wnętrz. Wzornicy uczestniczą w prestiżowych wystawach i przywożą ze świata nagrody zdobyte w konkursach designerskich (Włochy, Anglia, Szwecja).


Galeria absolwentów jest stale uzupełniana o nowe nazwiska. Oczekujemy na propozycje, uwagi, sugestie.

Kontakt: media@tu.koszalin.pl.


Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl