Doktorat za badania działalności małych portów morskich
Opublikowano 11.10.2022 14:39

Tak spełniają się marzenia. W poniedziałek (10 października br.) mgr Weronika Kosek z Biura Karier i Promocji Edukacji Politechniki Koszalińskiej obroniła rozprawę doktorską w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Komisja doktorska zdecydowała o wyróżnieniu rozprawy.

Doktorat dotyczył funkcjonowania małych portów morskich. To kontynuacja zainteresowań zapoczątkowanych jeszcze w czasie studiów. – Pracę magisterską pisałam na Wydziale Nauk Ekonomicznych naszej uczelni pod kierunkiem nieżyjącego już profesora Stanisława Piochy – wspomina doktorantka. – To on uświadomił mi, jak fascynującym zagadnieniem jest funkcjonowanie portów i ich wpływ na rozwój najbliższych miejscowości.

Małe porty, a korzyść jaka wielka

Gospodarce morskiej i rozwojowi regionalnemu Weronika Kosek poświęciła 9 artykułów, które ukazały się w czasopismach naukowych. W 2019 roku władze szczecińskiej uczelni wyraziły zgodę na otwarcie przewodu doktorskiego. Tytuł: „Wpływ małych portów na konkurencyjność gmin nadmorskich Pomorza Środkowego”. Promotorem została dr hab. Joanna Hernik, profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Funkcję promotora pomocniczego powierzono zaś dr. Piotrowi Nowaczykowi.

– W badaniach skoncentrowałam się na funkcjonowaniu trzech portów: w Kołobrzegu, Ustce i Darłowie. Posługując się metodami statystycznymi – metodą regresji liniowej i metodą Hellwiga - analizowałam funkcje gospodarcze portów i ich oddziaływanie na otoczenie – opowiada doktorantka. – Studiowałam dokumenty, posługując się metodą analizy przyczynowo-skutkowej.

Porty morskie Pomorza Środkowego pełnią przede wszystkim funkcję turystyczno-rekreacyjną, następną w kolejności ich funkcją jest rybołówstwo bałtyckie. Dzięki rozwojowi portów maleje bezrobocie, powstają nowe firmy (tartaki, małe stocznie, firmy przetwórstwa rybnego). Efektem są zwiększone migracje ludności. To główne ustalenia rozprawy doktorskiej. – Gotową rozprawę złożyłam już w 2021 r. Prawie rok temu zdałam też egzaminy doktorskie. Pandemia sprawiła, że na obronę musiałam trochę poczekać – przyznaje.

Recenzenci – dr hab. Łukasz Popławski, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i dr hab. Krzysztof Andruszkiewicz, profesor Politechniki Bydgoskiej - wysoko ocenili pracę, wnioskując o jej wyróżnienie. Komisja doktorska pracująca pod przewodnictwem rektora Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego dr. hab. inż. Jacka Wróbla, prof. ZUT przychyliła się do wniosku. Ostateczną decyzję o nadaniu stopnia doktora w dziedzinie nauk społecznych (dyscyplina ekonomia i finanse) podejmie senat szczecińskiej uczelni.

– Bardzo się cieszę, że w administracji Politechniki Koszalińskiej pracują tak ambitne i zdolne osoby - podkreśla prorektor ds. kształcenia naszej uczelni, dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, który nadzoruje pracę Biura Karier i Promocji Edukacji. - Doktorat z wyróżnieniem Pani Weroniki Kosek to powód do dumy dla całej naszej społeczności akademickiej.

– Recenzenci wnioskowali także o wydanie rozprawy w formie monografii – przyznaje z satysfakcją doktorantka. – Mam nadzieję, że poczynione w niej ustalenia pomogą samorządom, zarządom portów i lokalnym firmom w określeniu roli portów i gospodarki morskiej.

Autorka rozprawy podkreśla, że małe porty środkowego Pomorza przeżywają rozwój. Wzmocnieniu uległa w szczególności funkcja turystyczno-rekreacyjna. Nowe mariny powstały w Kołobrzegu i Darłowie. Wzrasta zamożność społeczeństwa, rośnie więc także m.in. ruch jachtowy w portach. Wydarzenia ostatnich miesięcy stawiają przed miejscowościami portowymi nowe wyzwania. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne i plany budowy morskich farm wiatrowych. – Port w Ustce np. ma szansę stać się portem serwisowym dla farm wiatrowych – zauważa Weronika Kosek.

Przyszłość w pracy naukowej

Weronika Kosek w 2008 roku ukończyła na Politechnice Koszalińskiej studia magisterskie na kierunku Ekonomia. Rok później uzyskała licencjat z Filologii angielskiej. Jeszcze w czasie studiów odbyła też staż asystencki na naszej uczelni. Przez blisko trzy lata była asystentem, a potem także kierownikiem studium języków obcych w Wyższej Szkole Organizacji Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie. Blisko współpracowała ze zmarłym na początku 2022 roku dr. hab. Włodzimierzem Delugą, profesorem na Wydziale Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. To on namówił ją do otwarcia przewodu doktorskiego.

Po powrocie do Koszalina pracowała w dziale handlu zagranicznego jednej z miejscowych firm. Od ponad dwóch lat jest pracownicą Biura Karier i Promocji Edukacji naszej uczelni. Bierze udział w targach edukacyjnych, dba o kontakt ze szkołami średnimi. Prywatnie Weronika Kosek jest żoną, a także mamą: sześcioletniego Olka i czteroletniej Gabrysi.

– W ostatnich latach łączyłam pracę zawodową z wychowywaniem dzieci. Do tego dochodziły wyjazdy na szczecińską uczelnię i do miejscowości portowych. Na pisanie pracy doktorskiej poświęcałam wieczory i noce – opowiada. – Bardzo pomagał mi mąż. Mama, choć mieszka w Trójmieście, też okazywała mi wsparcie.

Świeżo upieczona pani doktor planuje dalszą pracę naukową. Tematem będzie oczywiście gospodarka morska. Związki z morzem są zresztą w jej rodzinie coraz silniejsze. Młodsza siostra jest absolwentką Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i pełni służbę jako zastępca dowódcy okrętu wojskowego.