Politechnika Koszalińska rozpoczęła jubileuszowy rok akademicki
Opublikowano 03.10.2022 15:35

- Nic, co naprawdę wartościowe, nie przychodzi ławo. Dlatego warto być odważnym, ciężko pracować, pokonywać trudności i zwyciężać – mówiła rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2022/2023.

Uroczystość, którą społeczność uczelni rozpoczęła jubileuszowy 55. rok akademicki, była okazją do wręczenia wyróżnień dla najlepszych studentów, przekazania podziękowań najbardziej zaangażowanym pracownikom i immatrykulacji studentów I roku.

Przed inauguracją władze uczelni i przedstawiciele społeczności akademickiej uczestniczyli w mszy świętej, którą w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie sprawował ksiądz biskup Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Uroczystości na uczelni odbyły się w auli przy ul. Kwiatkowskiego. Wśród uczestników – oprócz przedstawicieli studentów i pracowników – znaleźli się parlamentarzyści, przedstawiciele władz innych uczelni działających na Pomorzu, samorządowcy i dyrektorzy szkół średnich, a także szefowie instytucji i organizacji działających na rzecz rozwoju Politechniki Koszalińskiej.

Nie warto stać w tłumie

Gości, studentów i pracowników uczelni przywitała rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Danuta Zawadzka. W przemówieniu inauguracyjnym przypomniała najważniejsze wydarzenia z liczącej ponad pół wieku historii uczelni. Nie zapominając o trudnościach, wymieniła sukcesy z ostatnich miesięcy. Politechnika Koszalińska weszła w skład sojuszu dziewięciu uczelni, które uzyskały miano Uniwersytetu Europejskiego o nazwie EU4DUAL. Sukcesem zakończyła się ewaluacja działalności naukowej (uczelnia uzyskała nowe uprawnienia akademickie). W Ogólnopolskim Rankingu Szkół Wyższych magazynu „Perspektywy” Politechnika awansowała na 19. pozycję wśród uczelni technicznych. Dobrze oceniono też prowadzone na uczelni kierunki studiów. Komisja Akredytacyjna Uczelni Technicznych przyznała Mechanice i Budowie Maszyn europejską akredytację.

– Dziękuję osobom, które przyczyniły się do tego, że dzisiaj Politechnika Koszalińska przeżywa dobry okres, a my mamy powody do świętowania – mówiła prof. Danuta Zawadzka. – Dziękuję państwu za działania, wsparcie, kreowanie nowych przestrzeni dla realizacji misji – uczelni otwartej, aktywnej, obecnej i integrującej.

Zwracając się do młodych ludzi rozpoczynających naukę apelowała, by nie rezygnowali z marzeń i dbali o rozwój zainteresowań. – Nie traćcie czasu na stanie w tłumie, na nic nie czekajcie, podejmujcie działania, bądźcie inicjatorami zmian – dodała.

Gratulacje i życzenia pracownikom i studentom przekazał Piotr Huzar, przewodniczący Rady Uczelni. O dobrej współpracy samorządu miejskiego z Politechniką Koszalińską i o wsparciu dla kolejnych inicjatyw uczelni zapewniał wiceprezydent Koszalina, Andrzej Kierzek.

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych w ostatnim roku akademickim pracowników i studentów.

Stypendia, a także Złote i Srebrne Gryfy od zarządu województwa

W uznaniu zasług dla rozwoju Pomorza Zachodniego Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego uchwałą z 27 września br. dwóm naukowcom Politechniki Koszalińskiej nadał Złote Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego. Podczas inauguracji Stanisław Wziątek, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego wręczył odznaczenie dr. hab. inż. Grzegorzowi Bocewiczowi, prof. PK. Zarząd Województwa w ten sam sposób docenił zasługi dziekana Wydziału Humanistycznego, dr. hab. Michała Polaka, prof. PK (przebywa na zagranicznym stypendium naukowym i nie mógł wziąć udziału w uroczystości).

Srebrne Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego nadano: dr Małgorzacie Czerwińskiej-Jaśkiewicz (Wydział Nauk Ekonomicznych), prof. dr. hab. inż. Krzysztofowi Nadolnemu (Wydział Mechaniczny), dr. Marcinowi Olkiewiczowi (Wydział Nauk Ekonomicznych), dr. hab. Krzysztofowi Wasilewskiemu, prof. PK (prorektor ds. kształcenia, Wydział Humanistyczny).

Miłym akcentem było wręczenie stypendium ufundowanego przez samorząd województwa zachodniopomorskiego. Decyzję o przyznaniu stypendium z rąk Stanisława Wziątka, członka zarządu województwa zachodniopomorskiego i doktora Rafała Rosińskiego, radnego sejmiku wojewódzkiego i prodziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych, odebrali studenci, którzy z dobrymi wynikami zakończyli I rok studiów: Klaudia Jońca i Maciej Toczek.

Marszałek Stanisław Wziątek gratulował sukcesów, a studentom życzył owocnej pracy, która będzie podstawą do budowania przyszłości zawodowej, a w bliższym czasie – do ubiegania się o nagrody, także te, które fundują władze województwa.

Podziękowania za zaangażowanie

Uroczysta inauguracja była okazją do przekazania podziękowań najbardziej zaangażowanym pracownikom uczelni, ale też przedstawicielom instytucji zaangażowanych we współpracę z Politechniką Koszalińską.

Listy gratulacyjne za działania koncepcyjne i zaangażowanie otrzymali pracownicy z zespołu przygotowującego Plan Równości Płci dla Politechniki Koszalińskiej. Uhonorowano też sześć osób współtworzących uczelniane telewizyjne studio HD Platon (studio w 2020 roku obchodziło jubileusz dziesięciolecia działalności, wtedy jednak obchody jubileuszu uniemożliwiła pandemia).

Podziękowania przekazano także przedstawicielom firm, którzy wygłosili wykłady podczas zorganizowanego 29 września XXI Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki (Adam Bęczkowski ze Slice Cube, Marta Karmańska-Błaszczyk i Daria Wojciechowska-Nowak z MPS International, dr inż. Diana Fijałkowska z Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie i Kamila Trela z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska).

Pani rektor złożyła podziękowania przedstawicielom Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Perun, z którym uczelnia współpracuje w ramach projektu "Politechnika Koszalińska z historią". Listy gratulacyjne odebrali: Zbigniew Izraelski, prezes BSMH Perun i Wojciech Sokołowski, członek Peruna, a równocześnie pełnomocnik rektora ds. Legii Akademickiej i wojskowego kształcenia studentów.

Gratulacje dla badaczy

Jak poinformowała prof. Danuta Zawadzka, od początku września br., decyzją Kurii Biskupiej w Koszalinie, funkcję duszpasterza akademickiego pełni ks. Krzysztof Szumilas (podczas mszy akademickiej w katedrze władze Politechniki Koszalińskiej złożyły podziękowania pełniącemu tę funkcję do tej pory ks. dr. Remigiuszowi Szauerowi). Nowy duszpasterz zachęcał do udziału w nabożeństwach i spotkaniach duszpasterstwa, które teraz będą odbywać się w koszalińskiej katedrze.

Podczas inauguracji podziękowania odebrali pracownicy, którzy w ostatnim czasie przeszli na emeryturę. Dwóm wyróżniającym się nauczycielom wręczono natomiast odznaczenia Lidera Jakości Kształcenia. Dr Roman Ardan z Wydziału Nauk Ekonomicznych został w ten sposób doceniony za działalność na rzecz wsparcia dla ukraińskich studentów Politechniki Koszalińskiej i wsparcie dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Koszalinie. Dr hab. inż. Jacka Domskiego, prof. PK z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji nagrodzono natomiast za wyróżniającą się opiekę nad dyplomantami i pracami dyplomowymi oraz zdobycie ogólnopolskich wyróżnień za opiekę promotorską (naukowiec nie mógł być obecny podczas uroczystości).

W następnej kolejności prorektor ds. nauki dr hab. inż. Błażej Bałasz wymienił najbardziej zaangażowanych w rozwój badań naukowców, którym nadano wyróżnienie Lidera Nauki. Wyróżniono w ten sposób 23 osoby. Wśród nich znaleźli się m.in.: laureat zachodniopomorskiego Nobla za 2021 rok, dr hab. inż. Adam Słowik, prof. PK z Wydziału Elektroniki i Informatyki oraz prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak, który wraz z zespołem z Wydziału Mechanicznego (dr hab. inż. Dariusz Lipiński, prof. PK, dr inż. Katarzyna Tandecka, dr inż. Łukasz Rypina i dr inż. Filip Szafraniec) uzyskał Zachodniopomorskiego Nobla za 2022 r. (pełną listę nagrodzonych podajemy na końcu relacji).

Dokonano immatrykulacji nowo przyjętych studentów, po czym głos zabrał przewodniczący Parlamentu Studentów Politechniki Koszalińskiej, Kacper Teterka. Mówił o warunkach, które oferuje studentom uczelnia. Kolegów zaczynających edukację zachęcał do aktywności: dzialalności w kołach naukowych, sekcjach sportowych, korzystania z ofery klubu kultury studenckiej. – Wasza edukacja w szkole średniej w większości odbywała się w trybie zdalnym. Wszyscy mamy tego już dość – zauważył. – Korzystajcie z możliwości, które daje uczelnia. To, z jakimi kompetencjami stąd wyjdziecie, zależy tylko od was.

Następnie 45 studentom wręczono dyplomy potwierdzające uzyskanie tytułu Primus Inter Pares. To studenci, którzy w ostatnim czasie osiągnęli najlepsze wyniki w nauce (ich listę podajemy na końcu relacji).

Wiedza zostanie zawsze

Pod koniec uroczystości prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej, dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK wymienił rektorów polskich uczelni, którzy nadesłali listy okolicznościowe z okazji inauguracji jubileuszowego roku akademickiego.

Wśród gości, którzy zabrali głos, znalazł się senator Stanisław Gawłowski, przewodniczący senackiej Nadzwyczajnej Komisji ds. Klimatu. Mówił o dramatycznych wydarzeniach, które sprawiają, że żyjemy w trudnych czasach: o trwającej pandemii i wywołanej przez Rosję wojnie, która jest źródłem cierpienia dla obywateli Ukrainy i powoduje pogorszenie poziomu życia ludzi w wielu miejscach świata. Wspomniał też o zagrożeniu, z którego nie wszyscy zdają sobie sprawę: chodzi o zmiany klimatu. – Bez świata nauki i dobrze przygotowanych studentów nie poradzimy z tym problemem – ocenił.

Do świata podstawowych wartości – otwartości i szacunku dla drugiego człowieka – odwoływał się także zachodniopomorski wicekurator oświaty, Bogusław Ogorzałek.

Prof. Jan Kuriata, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie i przewodniczący Rady Miejskiej, podkreślał 55-letni dorobek naszej uczelni, który jest efektem pracy wielu pokoleń naukowców i pracowników administracji. Mówił, że przed studentami w trudnych czasach stoją ważne wyzwania. – Możecie stracić wszystko, ale wiedzę i umiejętności zawsze zabierzecie ze sobą – przypominał.

Dr hab. inż. Arkadiusz Terman, prof. ZUT i prorektor ds. studenckich Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, przekazał władzom i społeczności akademickiej Politechniki Koszalińskiej życzenia w imieniu władz uczelni szczecińskich.

Ostatnim punktem uroczystości rozpoczęcia 55. roku akademickiego był, wygłoszony przez prof. dr. hab. inż. Tomasza Hessego, wykład inauguracyjny pt. „Jak zarządzać wodą w dobie kryzysu klimatycznego”.

Inaugurację uświetnił Chór Akademicki Politechniki Koszalińskiej "Canzona", pod dyrekcją prof. Radosława Wilkiewicza.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska


Tytuł Lidera Nauki otrzymali:

Za uzyskanie Nobla Zachodniopomorskiego:

Za 2021 r. Wydział Elektroniki i Informatyki: Dr hab. inż. Adam Słowik, prof. PK, (naukowiec został wyróżniony także za znaczący dorobek publikacyjny);

Wydział Mechaniczny:

Za 2022 r. prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak oraz znaczące osiągnięcia patentowe, a także wyróżnienie Zachodniopomorskim Noblem wraz z zespołem: dr hab. inż. Dariusz Lipiński, prof. PK, dr inż. Katarzyna Tandecka, dr inż. Łukasz Rypina, dr inż. Filip Szafraniec.

 

Wydział Architektury i Wzornictwa: dr hab. Katarzyna Radecka, prof. PK, dr Paulina Kminikowska, dr Aleksandra Gołdyn-Witkowska;

Wydział Elektroniki i Informatyki: dr hab. inż. Grzegorz Bocewicz, prof. PK, prof. dr hab. inż. Bohdan Andriyevskyy;

Wydział Mechaniczny: prof. dr hab. inż. Krzysztof Nadolny, prof. dr hab. inż. Krzysztof Rokosz, prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński;

Wydział Humanistyczny: dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, dr hab. Marek Górka, prof. PK, prof. dr hab. Jacek Knopek;

Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji: dr hab. inż. Czesław Suchocki, prof. PK, dr hab. inż. Jacek Piekarski, prof. PK, dr hab. inż. Mirosław Wesołowski, prof. PK;

Wydział Nauk Ekonomicznych: dr Agnieszka Kurdyś-Kujawska, dr Grzegorz Kwiatkowski, prof. PK, dr Anna Szczepańska-Przekota.


Tytuł Primus Inter Pares otrzymali studenci: Justyna Borowiec (Technologia Żywności i Żywienie Człowieka), Katarzyna Buczko (Energetyka), Anna Bugajska (Elektronika i Telekomunikacja), Paweł Burdziński (Informatyka), Małgorzata Ciepłuch (Europeistyka), Natalia Czachorowska (Ekonomia), Ewa Czapik-Kowalewska (Europeistyka), Aurelia Durawa (Informatyka), Przemysław Federkiewicz (Geodezja i Kartografia), Natalia Kacprzak (Zarządzanie), Alicja Kaźmierczak (Finanse i Rachunkowość), Krzysztof Kościelny (Mechatronika), Alicja Kowalska (Zarządzanie i Inżynieria Produkcji), Magda Kuczerka (Pedagogika), Kamil Kuczyński (Pedagogika), Agnieszka Kulas (Mechanika i Budowa Maszyn), Kinga Kurpiel (Turystyka i Rekreacja), Marek Łoś (Zarządzanie i Inżynieria Produkcji), Tomasz Łukowski (Inżynieria Środowiska), Magdalena Maciejczyk (Geodezja i Kartografia), Kornelia Matecka (Pedagogika), Mateusz Matyszewski (Geodezja i Kartografia), Karolina Maziarz (Technologia Żywności i Żywienie Człowieka), Natalia Michaliszyn (Budownictwo), Bartłomiej Młyński (Mechatronika), Joanna Morawska (Finanse i Rachunkowość), Magdalena Nowosielska (Wzornictwo), Kinga Ostrowska (Logistyka), Wojciech Ozga (Inżynieria Środowiska), Agnieszka Peła (Inżynieria Biomedyczna), Joanna Perczyńska (Wzornictwo), Małgorzata Perska (Pedagogika), Michalina Pietrykowska (Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna), Krzysztof Pięciak (Energetyka), Wojciech Radzimowski (Informatyka), Radosław Sałamaj (Budownictwo), Joanna Solarska (Zarządzanie), Grzegorz Stanisławski (Transport), Paweł Szeląg (Informatyka), Anita Szydłowska (Filologia Angielska), Julia Szymańska (Inżynieria Środowiska), Klaudia Szymczak (Filologia), Katarzyna Trzcionka (Informatyka), Monika Wilczyńska (Architektura Wnętrz), Alicja Ziółkowska (Pedagogika).