Politechnika na festiwalu Integracja Ty i Ja
Opublikowano 12.09.2022 08:03


9 września br., podczas gali wieńczącej XIX edycję Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, którego partnerem była Politechnika Koszalińska, poznaliśmy laureatów filmowego konkursu głównego. Gościem wydarzenia była rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, która – podobnie jak przed rokiem – przyznała swoją nagrodę specjalną.

„Za propagowanie idei filmoterapii w procesie integracji społecznej” Statuetkę Rektora Politechniki Koszalińskiej otrzymał Maciej Książko ze Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej, który od lat przyjeżdża na festiwal z grupą swoich podopiecznych.

– Maciek to człowiek ogromnego serca, bardzo zaangażowany w proces integracji z osobami z niepełnosprawnościami i pomagający młodym ludziom – mówiła Barbara Jaroszyk, dyrektor Integracji. – Cieszę się, że jego zaangażowanie zostało dostrzeżone i nagrodzone przez panią rektor. 

– Jestem dumna i szczęśliwa, że Koszalin, moje miasto, po raz dziewiętnasty był stolicą kina – powiedziała prof. Danuta Zawadzka. – Kina ambitnego, pięknego, emocjonalnego, ważnego, wrażliwego. Czasami trudnego, ale zawsze cennego dla widzów. Wszystkie te dobre wrażenia potęguje fakt, że Politechnika Koszalińska od wielu lat jest partnerem festiwalu. Gratuluję wszystkim twórcom, artystom, aktorom, jurorom. Chylę czoło przed organizatorami tego wielkiego wydarzenia. Dziękuję, że znaleźliście przestrzeń dla Politechniki Koszalińskiej.

– Politechnika Koszalińska aspiruje do miana instytucji otwartej na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i im przyjaznej – dodała pani rektor. – Tegoroczna nagroda jest nieco inna od tych, które dotąd przyznawaliśmy. Chcemy powiedzieć, że warto, naprawdę warto, pomagać ludziom, być z nimi blisko, ale także warto zainteresować się filmoterapią, jako istotnym elementem procesu integracji, a także wspierania osób z niepełnosprawnościami.

Maciej Książko, laureat nagrody, nie krył zaskoczenia i wzruszenia wyróżnieniem. Do Koszalina przywiózł swój nowy film – „Jak mam?”. Sześciominutowa fabuła – jak czytamy w zapowiedzi – „pokazuje dwóch przyjaciół porozumiewających się za pośrednictwem myśli. Jeden z nich staje przed trudnym wyzwaniem. Zostaje poproszony o rzecz, której nie wie, jak sprostać” (obok kadr z filmu).

– Dziękuję! - powiedział Maciej Książko odbierając Motyla 2022. – Wszystkim obecnym. Ten film jest dla mnie bardzo osobisty, bo z Piotrem [bohaterem filmu] łączy mnie dwadzieścia lat przyjaźni. Tak długo rodził się scenariusz.

Jury tegorocznej edycji festiwalu obradowało w składzie: aktor Piotr Głowacki, przewodniczący; aktorka Anna Dzieduszycka; reżyserka i scenarzystka

Iwona Siekierzyńska; reżyser Bartosz Blaschke. W konkursie głównym zostały zaprezentowane 34 filmy, w tym: 13 fabularnych, 15 dokumentalnych i sześć amatorskich.

Podobnie, jak w przypadku inauguracji festiwalu i jego najważniejszych wydarzeń towarzyszących, gala wręczenia nagród była transmitowana online na profilu FB Integracji i uczelni przez Studio HD Platon. Festiwal dobiegł końca, za rok odbędzie się jego jubileuszowa XX edycja.

Werdykt jury >> zobacz