W Centrum Szybkiego Prototypowania trwają pracę nad drukiem z proszku tytanu
Opublikowano 24.03.2022 10:41

 

W Centrum Szybkiego Prototypowania (CSP) Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej w ostatnich dniach trwały prace nad optymalizacją procesu wytwarzania przyrostowego w technologii selektywnego stapiania laserowego (SLM) z proszku tytanu (stop Ti6Al4V).

– To dla nas duży krok na ścieżce rozwoju – mówi dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK, prorektor ds. nauki i koordynator CSP. – Tytan, dzięki swoim właściwościom mechanicznym i odporności korozyjnej, jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów w przemyśle i medycynie.

Centrum Szybkiego Prototypowania umożliwia prowadzenie badań w zakresie technologii przyrostowych wytwarzania części maszyn z proszków metali. Ta technologia jest ściśle związana ze znaną od kilkudziesięciu lat technologią wytwarzania części maszyn poprzez prasowanie proszków metali czy wykonywanie odlewów. Pozwala ona na wytwarzanie z metalu tak samo funkcjonalnych części, jak produkowane innymi metodami (frezowanie, odlewanie czy skrawanie).

Nowa technologia daje możliwość nadawania wytwarzanym częściom dowolnych kształtów; to zaleta produkcji przyrostowej, która była dotąd znana głównie dzięki upowszechnieniu technologii druku 3D przy wytwarzaniu elementów z tworzyw sztucznych. Jak przebiega produkcja? W urządzeniu rozprowadzana jest niewielka warstwa proszku metalu, który w odpowiednich miejscach jest stapiany. W wyniku powtarzania tego procesu warstwa po warstwie następuje wytwarzanie wyrobu; stąd określenie – technologia przyrostowa.

Misją CSP jest prowadzenie badań naukowych i wsparcie przedsiębiorstw w rozwoju wdrażanych technologii.

– Jako wyodrębniona jednostka Wydziału Mechanicznego jesteśmy ukierunkowani na rozwój działalności naukowej i wdrażanie nowych technologii wytwarzania poprzez transfer wiedzy do sektora przedsiębiorczości – wyjaśnia prof. Błażej Bałasz. – CSP pełni rolę partnera sektora publicznego i prywatnego, a nasze działania skupiają się na rozwoju nauki i poprawie konkurencyjności przedsiębiorstw, poprzez zwiększenie ich wydajności dzięki nowym technologiom.

W CSP prowadzone są działania związane z rozwojem innowacyjności przedsiębiorstw na drodze: zwiększania skłonności do innowacji we wszystkich wymiarach, czyli w zakresie produktów, procesów, marketingu, zarządzania i organizacji oraz promocji eksperymentowania, transferu technologii i komercjalizacji wiedzy.

CSP ma unikalną – w skali regionu – aparaturę pomiarową i technologiczną. Od Szczecina po Gdańsk i Piłę żaden podmiot nie ma takich urządzeń. Prof. Błażej Bałasz zaprasza wszystkie osoby zainteresowane współpracą do odwiedzenia strony: tu.koszalin.pl/wm/kat/1072/strona-glowna), gdzie zaprezentowana jest pełna oferta laboratorium.