Powstała baza wiedzy o działalności naukowej Politechniki Koszalińskiej
Opublikowano 22.03.2022 14:47

Konstelacja Wiedzy to udostępniony kilka tygodni temu zbiór informacji dotyczących działalności naukowej realizowanej przez Politechnikę Koszalińską. Podczas wtorkowego spotkania twórcy tej bazy zaprezentowali jej zalety pracownikom uczelni.

Jak podkreślił prorektor ds. nauki dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK, do niedawna informacje dotyczące dorobku naukowego poszczególnych pracowników (publikacje, badania, patenty, raporty), ale też informacje o potencjale badawczym całej uczelni były dostępne, ale prezentowano je w różnych miejscach. Teraz usystematyzowane i odpowiednio wyeksponowane są dostępne w ramach jednego zbioru – Konstelacji Wiedzy. Tak przygotowane repozytorium stało się całościowym zbiorem informacji o działalności naukowej prowadzonej przez pracowników uczelni na przestrzeni wielu lat.

Są w tej bazie informacje o prowadzonych pracach naukowych, badawczych i wdrożeniowych, a także o publikacjach, raportach z badań prowadzonych ze środków publicznych, bronionych rozprawach doktorskich, prowadzonej pracy dydaktycznej i ukończonych pracach dyplomowych na studiach. W Bazie Wiedzy udostępniono pełne teksty materiałów dokumentujących pracę naukową: artykuły, monografie, rozdziały książek. Dostęp do nich mogą ograniczać tylko uregulowania dotyczące praw autorskich.

Praca, która się nie kończy

- Repozytorium to narzędzie, nad którym praca nigdy się kończy. Przeciwnie – jego życie właściwie dopiero się zaczyna – tłumaczy prof. Błażej Bałasz, dodając, że zasoby bazy powinny być stale uzupełniane i rozszerzane. – Można będzie wprowadzać informacje o nowych osiągnięciach, ale też o zawiązywanych grupach badawczych, czy podejmowanych projektach naukowych.

Usystematyzowany i na bieżąco aktualizowany zbiór informacji dotyczących dokonań naukowych ma ułatwić współpracę z otoczeniem gospodarczym, ale też z całym światem nauki. Konstrukcja Bazy Wiedzy umożliwia udostępnianie zgromadzonych danych także w języku angielskim. W każdej chwili z dokonaniami naszych badaczy będą mogli dzięki temu zapoznać się partnerzy z zagranicy. Prof. Błażej Bałasz podkreślił, że Politechnika Koszalińska jest jedną z niewielu uczelni, które dysponują tego typu repozytorium.

Koncepcja i projekt techniczny Bazy Wiedzy zostały opracowane na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Przy tworzeniu zasobów wykorzystano system Omega-PSIR, który umożliwia gromadzenie i archiwizację danych, ale też udostępnianie, wyszukiwanie dorobku naukowego pracowników, doktorantów i studentów.

Widoczność, rozpoznawalność, otwartość

Dr inż. Jakub Koperwas, prezes firmy Sages odpowiedzialnej za wdrożenie systemu podkreślił, że gwarantuje on uzyskanie pozytywnej odpowiedź na kilka wyzwań. Są to: widoczność prac naukowych i rozpoznawalność uczelni, otwartość, analityki i sprawozdawczości.

Prelegent bardzo szczegółowo zaprezentował zasady, na których opiera się Konstelacja Wiedzy. Jak podkreślił, staje się ona platformą upowszechniania wiedzy o pracy naukowej. Chodzi głównie o prezentację dorobku naukowego, którego realizacja jest związana z macierzystą uczelnią. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by inne osiągnięcia pracowników - odpowiednio wyodrębnione – zostały także w niej ujęte.

Dr inż. Jakub Koperwas podkreślił, że repozytorium daje możliwość upowszechniania wiedzy o przygotowanych ekspertyzach, uzyskanych patentach i wdrożeniach (to ważne w przypadku uczelni technicznych). Umożliwia prezentowanie informacji o uzyskanych nagrodach środowiskowych i resortowych. Umożliwia udostępnianie na stronie głównej uczelni informacji o wybitnych osiągnięciach naukowych, czy osobach, które szczycą się wyjątkowymi dokonaniami. Pozwala też – przy współpracy z pracownikami odpowiedzialnymi za promocję - na propagowanie zbliżających się wydarzeń: konferencji czy seminariów.

Tak zgromadzona baza gwarantuje pełną otwartość (udostępnianie pełnej treści prac naukowych). Umożliwia też przygotowanie nawet bardzo szczegółowych analiz i sprawozdań dotyczących publikacji, cytowań, aktywności naukowej. To będzie miało szczególne znaczenie w przypadku współpracy podejmowanej między naukowcami, ale też przy ubieganiu się o granty oraz przy przygotowaniach do kolejnej ewaluacji.

Zdjęcie: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

Na zdjęciu: prorektor ds. nauki Politechniki Koszalińskiej dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK podkreśla, że Baza Wiedzy umożliwia zgromadzenie w jednym miejscu pełnych informacji o osiągnięciach naukowych.