Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf

Absolwenci

 

Jesteśmy dumni z naszych absolwentów!


50 tysięcy absolwentów – w ciągu 50 lat istnienia – wykształciła Politechnika Koszalińska.


Rektor: „Kształcimy elity”

– Nasi absolwenci zasilają niemal wszystkie gałęzie gospodarki i przemysłu – przypomina prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Od wielu lat wypuszczamy na rynek pracy nie tylko inżynierów, lecz także studentów kierunków ekonomicznych, artystycznych i humanistycznych.

Tę wszechstronność oferty edukacyjnej i skuteczność kształcenia dostrzegają przedsiębiorcy.

Reagowanie na zmieniające się tendencje w zatrudnianiu przynosi rezultaty: absolwenci znajdują pracę.

– Większość ludzi, którzy tworzą dzisiejszy Koszalin to nasi absolwenci – mówi dr Artur Wezgraj, kanclerz uczelni.

A prof. Bohdal dodaje: – Kształcimy elity.


Tworzą firmy, odnoszą sukcesy

Studia przygotowują również do samodzielnego poruszania się w biznesie. Wielu studentów decyduje się na tworzenie własnych firm, marek i szybko odnosi sukcesy rynkowe.

Absolwenci Politechniki Koszalińskiej są między innymi stypendystami polskich i zagranicznych fundacji, wyjeżdżają na staże zagraniczne (np. do Niemiec, USA, Japonii), uczestniczą w projektach międzynarodowych, tworzą widoczne w kraju organizacje pozarządowe (np. koszalińska Fundacja Nauka dla Środowiska) i firmy wdrażające innowacyjne technologie, zasiadają na wysokich stanowiskach samorządu, zostają parlamentarzystami, wreszcie – kontynuują kariery naukowe.

– Z dumą śledzimy kariery wielu naszych absolwentów – przyznaje prof. Tadeusz Bohdal. – Rozrzuceni niemal po całym świecie, utrzymują kontakt z uczelnią, dzielą się z nami swoimi sukcesami.


Dobre opinie o absolwentach

Henryk Furmańczyk, wiceprezes Zakładu Techniki Próżniowej „Tepro” w Koszalinie mówi, że 1/5 załogi przedsiębiorstwa stanowią absolwenci uczelni: – Jestem zadowolony ze swoich pracowników, a szczególnie tych, którzy ukończyli koszalińską szkołę – wyjaśnia.

Krzysztof Kuliński, prezes REC Global, w koszalińskim oddziale w większości zatrudnia absolwentów Politechniki Koszalińskiej: – Wysoko oceniam wiedzę i umiejętności tych młodych ludzi. Życzyłbym sobie, żeby było ich więcej, nasz oddział jest oparty na współpracy z uczelnią.

Wojciech Sokołowski, prezes koszalińskiej firmy IT RevoApp, zatrudnia niemal wyłącznie absolwentów Politechniki Koszalińskiej: – Cechuje ich kreatywność, duża wyobraźnia, otwartość umysłu. Pracują twórczo, z poświęceniem, obecnie realizują u nas rewolucyjny projekt informatyczny.


*


Pozycja absolwentów na rynku pracy jest wizytówką każdej uczelni. Politechnika Koszalińska od lat śledzi losy swoich wychowanków, wielu z nich odnosi sukcesy.


Prof. Tadeusz Bohdal

Absolwent Wydziału Mechanicznego. Obecny rektor Politechniki Koszalińskiej, a wcześniej prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką. Autor 10 książek i ponad 300 publikacji naukowych. Członek Sekcji Termodynamiki PAN i rady paryskiego Instytutu Chłodnictwa. Twórca szkoły naukowej specjalistycznych badań przemian fazowych czynników chłodniczych.


Hubert Blejch

Absolwent Informatyki. Ekspert od gier komputerowych. Na co dzień zajmuje się testowaniem oprogramowania. Zasłynął pobiciem rekordu Guinnessa w graniu bez przerwy w „Call Of Duty” (136:3:30). Graczem jest od szóstego roku życia, a rekord miał także inny wymiar – wsparcie dzieci chorych na raka zebraną kwotą 2,4 tysiąca euro. Propagator idei traktowanie gier jako e-sportu.


Arkadiusz Borysiewicz

Absolwent Ochrony i Kształowania Środowiska. Wspólnie z przyjacielem ze studiów, Piotrem Jaśkiewiczem, założył Fundację Nauka dla Środowiska, której dzisiaj jest członkiem zarządu. Znana w kraju organizacja zajmuje się ekonomią społeczną, rozwojem lokalnym, edukacją ekologiczną i turystyką alternatywną. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów wartych miliony złotych. Współpracuje z gminami w ramach Lokalnej Grupy Działania.


Marcin Golik

Właściciel Agencji Reklamowej Kreatywnie.org. Realizator filmowy, fotograf. Zajmuje się produkcją: od scenariusza poprzez reżyserię i zdjęcia po montaż i postprodukcję. Tworzy filmy, teledyski. Na YT jego wersja „Happy Koszalin” Pharrella Williamsa miała 180 tysięcy odsłon.


Piotr Górski

Absolwent Instytutu Wzornictwa otrzymał deszcz nagród za nowatorski projekt specjalnej nakładki na palec o nazwie „Just Pen”, która umożliwia posługiwanie się długopisem osobom z dysfunkcjami dłoni. Dzięki prostocie i funkcjonalności projekt ma szansę trafić do produkcji seryjnej, został już opatentowany w kraju. Obecnie trwają jego badania przedprodukcyjne.


Krzysztof Gródecki

DJ Krist. Pierwsze doświadczenia muzyczne zdobywał na studiach – w uczelnianym Radiu Jantar Politechniki Koszalińskiej. Producent i promotor muzyczny, menedżer i organizator eventów. Rezydent najpopularniejszych klubów i imprez muzycznych na Pomorzu, właściciel agencji impresaryjnej MK DJ. Współpracował z Jose Torresem, zespołem Pogodno.


Michał Guć

Absolwent Ekonomii. Od kilku kadencji wiceprezydent Gdyni do spraw innowacji. Aktywność społeczną rozpoczął w latach 80. w ZHR i „Solidarności”. Laureat nagród przyznanych przez organizacje pozarządowe. Za całokształt aktywności obywatelskiej został, jako pierwsza osoba w Polsce, uhonorowany w 2004 roku Nagrodą Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za wybitne osiągnięcia w budowaniu demokracji lokalnej.


Prof. Witold Gulbiński

Absolwent Inżynierii Materiałowej. Od rozpoczęcia nauki związany z uczelnią. Obecnie: prorektor ds. nauki i rozwoju i kierownik Zakładu Fizyki w Wydziale Technologii i Edukacji. Laureat (z zespołem). Zachodniopomorskiego Nobla 2013 w dziedzinie nauk technicznych za „Hybrydowe technologie modyfikacji narzędzi do obróbki drewna”.


Marek Hemerling

Pisarz. Autor zaliczany przez Macieja Parowskiego do IV generacji polskich pisarzy fantastów. W 1984 r. został zwycięzcą pierwszego konkursu literackiego miesięcznika „Fantastyka”. Debiutował pięć lat później powieścią „Diabelska maskarada”. W ciągu 30 lat opublikował trzy książki i kilkanaście opowiadań, zebranych w kilku antologiach.


Dr Tomasz Hinz

Absolwent Wydziału Mechanicznego. Doktor nauk technicznych. Zaczynał w Bosch Serwis. Po wyjeździe z kraju, od siedmiu lat jest konstruktorem w Centrum Konstrukcyjnym Ford Motor Company (Niemcy, Anglia). Pracował przy modelach: Focus, Galaxy, Transit/Tourneo Custom i innych. Autor ponad 70 tekstów prasowych (Magazyn Auto Moto Serwis), dwóch poradników serwisowych.


Andrzej Jakubowski

Absolwent Inżynierii Materiałowej. Polityk, samorządowiec, przedsiębiorca. Był radnym i wiceprezydentem Koszalina oraz wicemarszałkiem województwa zachodniopomorskiego. Pasjonat i propagator historii miasta, współorganizator akcji charytatywnych, działacz społeczny.


Paweł Jasiewicz

Absolwent Instytutu Wzornictwa jest projektantem przedmiotów użytkowych. Ostatnio skonstruował hotel dla dzikich owadów zapylających. Znalazł się w leksykonie polskiego designu opracowanym przez magazyn „Elle Decoration”. Laureat Red Dot Design Award za projekt opakowania piwa. Wykłada na ASP w Warszawie, ma własną pracownię projektową.


Piotr Jaśkiewicz

Absolwent Ochrony i Kształowania Środowiska. Wspólnie z przyjacielem ze studiów, Arkadiuszem Borysiewiczem, założył Fundację Nauka dla Środowiska, której dzisiaj jest prezesem. Znana w kraju organizacja zajmuje się ekonomią społeczną, rozwojem lokalnym, edukacją ekologiczną i turystyką alternatywną. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów wartych miliony złotych. Współpracuje z gminami w ramach Lokalnej Grupy Działania.

 

Małgorzata Knobloch

Absolwentka Instytutu Wzornictwa. Projektantka mebli miejskich. Wspólnie z Igorem Wiktorowiczem prowadzi autorskie biuro projektowe „Witamina D” w Gdańsku. W pracach głównie wykorzystują lite drewno dębowe. Współpracują z lokalnymi wykonawcami, uczestniczą w wystawach designu. Stworzyli autorską markę mebli domowych.


Krzysztof Kochański

Pisarz science fiction i fantasy. Debiutował w 1979 r. Od 1985 r. zawodowo zajmuje się informatyką. Autor trzech zbiorów opowiadań i dwóch powieści. Laureat wielu konkursów literackich. Jego teksty były tłumaczone na węgierski, rosyjski, litewski, czeski i niemiecki.


Dr Krzysztof Kuncer

Absolwent Budownictwa. Przedsiębiorca. Zanim, w połowie lat 80., rozpoczął własną działalność, pracował na uczelni jako asystent i adiunkt. Doktor nauk technicznych (właściwości kruszyw, elementów konstrukcyjnych z betonu). Od ponad 20 lat właściciel Przedsiębiorstwa Budowlanego „Kuncer”, które zajmuje się również usługami deweloperskimi.


Przemysław Jan Majchrzak

Absolwent, a obecnie wykładowca Instytutu Wzornictwa. Doktorat na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Niezależny projektant form przemysłowych i grafiki użytkowej. Pierwsze projekty wystawiał już na studiach (Zachęta, 2003). Laureat międzynarodowych konkursów, a jego nagradzone projekty trafiają do seryjnej produkcji.


Leszek Malinowski

Absolwent Inżynierii Technologii Wody i Ścieków jest uznanym satyrykiem, artystą kabaretowym, aktorem i scenarzystą. Współtworzy kabaret „Koń Polski”. Był założycielem i wieloletnim prezesem koszalińskiego Radia Północ. Pomysłodawca telewizyjnych seriali komediowych i koszalińskiego Festiwalu Kabaretu.


Tomasz Mazurek

Makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny. Od 10 lat związany z rynkami finansowymi, doświadczenie zdobywał jako aktywny inwestor. W 2014 r. trafił do Biura Analiz polskiego oddział Admiral Markets. Prowadzi szkolenia oraz zajmuje się sporządzaniem analiz i komentarzy rynkowych.


Maciej Meroniuk

Absolwent Instytutu Wzornictwa projektuje pojazdy. Specjalista od wizualizacji produktów w 3D. Zwycięzca konkursu „Mazda przyszłości” – w 2010 i 2014 r. (w br. za: „futurystyczną rzeźbę limuzyny, która porusza wyobraźnię, inspiruje i prowokuje technologię”). Współpracownik Janusza Kaniewskiego, światowej sławy polskiego projektanta.


Paweł Michalak

Absolwent Wydziału Mechanicznego (dyplom z nr 2). Przedsiębiorca, polityk, samorządowiec, działacz społeczny. Senator VI kadencji (2005-2007) z regionu koszalińskiego. Od początku związany z „Solidarnością”, a w stanie wojennym internowany (1981-1982). W latach 1998-2002 zasiadał w koszalińskiej Radzie Miejskiej. Prowadzi własną Pracownię Metalową.


Sławomir Neumann

Absolwent Ekonomii i Zarządzania. Pracował w bankowości. Samorządowiec, polityk. Od 2012 r. wiceminister zdrowia – w randze sekretarz stanu. Zanim w 2007 roku zdobył mandat na Sejm RP, był radnym, starostą. Poseł VI i obecnej (VII) kadencji. Od początku lat 90. należał do KPN, Ruchu Stu, od 2001 r. – w Platformie Obywatelskiej.


Jacek Ostrowski

Absolwent Instytutu Wzornictwa. Projektant biżuterii. Jego firma – Ostrowski Design – jest synonimem sukcesu rynkowego. Biżuteria Jacka Ostrowskiego znajduje się w zbiorach Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Museum of Modern Art w Kanadzie, Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie w Rosji i The Hunterian Museum and Art Gallery w Glasgow w Szkocji.


Anna Nowak-Paziewska

Absolwentka Instytutu Wzornictwa. Artysta plastyk. Doświadczenie zdobywała w dużych pracowniach. Tworzy projekty związane z architekturą wnętrz, jak i obiektami użyteczności publicznej. Wspólnie z Michałem Paziewskim prowadzi autorską pracownię MAF Group (Warszawa), która w 2012 r. zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Projektujesz! Zyskujesz!” (Zehnder).   


Michał Paziewski

Absolwent Instytutu Wzornictwa. Specjalizuje się w projektowaniu jachtów motorowych i samochodów, współpracuje z inwestorami. Wspólnie z Anną Nowak-Paziewską prowadzi autorską pracownię MAF Group (Warszawa), która w 2012 r. zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Projektujesz! Zyskujesz!” (Zehnder). Laureat licznych konkursów branżowych.


Krzysztof Pietkiewicz

Absolwent Inżynierskiego Zastosowania Komputerów. W 2011 r. dołączył do zespołu IBM Polska. Głównie pracuje z partnerami z sektora energetycznego przy wprowadzaniu najnowszych technologii Cloud & Smarter Infrastructure (ułatwia zarządzanie).


Agnieszka Pluszcz-Bernat

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych. W latach 1996-2003 pracowała w Zakładach Piwowarskich Brok w Koszalinie, gdzie kierowała działem kontrolingu. W 2003 roku przeszła do Grupy Żywiec, pełniąc – w pionie finansowym – szereg funkcji menadżerskich. W latach 2012-2015 zarządzała Centrum Finansowo-Księgowym Żywiec. W 2015 roku objęła stanowisko dyrektora do spraw personalnych Grupy Żywiec.


Wojciech Pobrotyń

Przedsiębiorca branży e-commerce. Założyciel i właściciel firmy North.pl (w 2007 r.), która prowadzi – zlokalizowany w Koszalinie – jeden z największych  w kraju sklepów internetowych z częściami zamiennymi do urządzeń rtv i agd. Oferta North.pl skierowana jest do gospodarstw domowych.


Jupi Podlaszewski

Polski twórca pantomimy, tłumacz i lektor języka angielskiego. Aktor, reżyser, założyciel międzynarodowej grupy teatralnej Blik Fish z siedzibą w Koszalinie. Uczeń mina Stefana Niedziałkowskiego. Po studiach związany z uczelnią. Był także redaktorem naczelnym lokalnej telewizji „Bryza” w Koszalinie. Prowadzi szkołę języków obcych.


Eliasz Proć

Absolwent Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji. Grafik komputerowy. W domowym zaciszu skonstruował półprzewodnikową Cewkę Tesli (urządzenie umożliwiające bezprzewodowe przesyłanie prądu) i – tym samym – dołączył do elitarnego grona pasjonatów, którzy są w stanie zbudować układ o tak wysokim stopniu zaawansowania technologicznego.   


Dorota Ratkowska

Absolwentka Ekonomii. Laureatka tytułu Ogólnopolskiego Mistrza Finansów Publicznych w konkursie firmy PressComu i miesięcznika „Finanse Publiczne” (2014). Pokonała kilkuset konkurentów i zwyciężyła w obydwu kategoriach: jednostki państwowe i samorządowe. Pracuje w Urzędzie Miejskim w Darłowie (referat budżetu i finansów).


Paweł Spisak

Absolwent Ekonomii. Jeździec konny (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego). Reprezentant Polski na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (2004), Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2017). Startuje w barwach Klubu Jeździeckiego Dako-Galant Skibno. Wielokrotny mistrz Polski (2005, 2006, 2007, 2011, 2015, 2017) oraz zdobywca trzeciego miejsca w Pucharze Świata (2003 i 2006).


St. bosm. Arkadiusz Suszek

Absolwent Wydziału Mechanicznego. Mechanik śmigłowców, obecnie technik pokładowy śmigłowców ratowniczych „Anakonda” w Darłowskiej Grupie Lotniczej (44 Baza Lotnictwa Morskiego). W powietrzu spędził 750 godzin. W 2013 r. otrzymał tytuł Technika Roku w lotnictwie morskim.


Szymon Wanatowicz

Absolwent Instytutu Wzornictwa. Specjalizuje się w projektowaniu interfejsów graficznych i wzornictwa produktów pod szyldem wanatowicz.com. Współpracę z przemysłem rozpoczął już na studiach przy projekcie koncepcyjnego telefonu Ericssona. Zaprojektowane przez niego produkty obecnie sprzedawane są w 40 państwach.


Igor Wiktorowicz

Absolwent Instytutu Wzornictwa. Projektant drewnianych mebli miejskich. Wspólnie z Małgorzatą Knobloch prowadzi biuro projektowe „Witamina D” w Gdańsku. W pracach głównie wykorzystują lite drewno dębowe. Współpracują z lokalnymi wykonawcami, uczestniczą w wystawach designu. stworzyli autorską markę mebli domowych.


Agata Zambrzycka

Absolwentka Instytutu Wzornictwa. Wspólnie z Piotrem Górskim prowadzi studio projektowe AP Dizajn Elbląg, które specjalizuje się w projektowaniu przemysłowym i wnętrz. Wzornicy uczestniczą w prestiżowych wystawach i przywożą ze świata nagrody zdobyte w konkursach designerskich (Włochy, Anglia, Szwecja).


Galeria absolwentów jest stale uzupełniana o nowe nazwiska. Oczekujemy na propozycje, uwagi, sugestie.

Kontakt: newsletter@tu.koszalin.pl.


Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl