Prof. Brygida Gasztold wygłosiła wykład dla studentów z Tajwanu
Opublikowano 16.06.2021 16:42




„The Nazi German Concentration Camp Auschwitz: The Symbol of the Holocaust” - taki tytuł nosił wykład, który w środę (16 czerwca) dla studentów National Ciayi Univeristy (Tajwan) wygłosiła dr hab. Brygida Gasztold, profesor z Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej. Wykład odbył się w ramach projektu finansowanego z programu Erasmus +.

Współpracę naukową z zagranicznymi uczelniami - Holon Institute of Technology (Izrael) i National Ciayi Univeristy (Tajwan) - zakłada projekt, który od końca 2020 roku realizuje Politechnika Koszalińska. Jego celem jest współpraca dotycząca języka angielskiego, a także studiów w obszarze amerykańskich literatur etnicznych. W ramach przedsięwzięcia przewidziano wyjazdy nauczycieli akademickich do uczelni partnerskich - w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych, ale też w celach szkoleniowych.

Pandemia nieco skomplikowała realizację projektu. Wyjazdy i kontakty bezpośrednie na razie nie są możliwe. Pozostają kontakty w trybie online.

29 maja 2021 wykład na temat „Bias” (pol. „Uprzedzenie”) - w formule zdalnej - dla studentów Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej wygłosiła prof. Irina Rabinovich z Holon Institute of Technology w Izraelu.

W środę (16 czerwca) prof. Brygida Gasztold studentom z Wydziału Języków Obcych tajwańskiej uczelni opowiedziała o symbolu Holokaustu - niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

- Temat wykładu wybrali studenci i wykładowcy tamtejszej uczelni - wyjaśnia prof. Brygida Gasztold, która na Wydziale Humanistycznym pełni funkcję kierownika Katedry Literatury i Badań nad Językiem. - Chcieli, żebym opowiedziała nie tylko o samej historii obozu koncentracyjnego, ale także o tym, jakie symboliczne znaczenie ma dla Polaków pamięć o tym obozie. Podczas dwugodzinnego wykładu pani profesor przedstawiła też prezentację dotyczącą Politechniki Koszalińskiej oraz odpowiadała na pytania studentów i profesów tajwańskiej uczelni.

Przygotowanie wykładu wiązało się z trudnościami organizacyjnymi (różnica czasowa między Polską a Tajwanem wynosi 6 godzin). Trzeba było także pokonać przeszkody techniczne (na Tajwanie używanie aplikacji ZOOM jest zabronione).

- Mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli wrócić do bezpośrednich kontaktów i zaplanowane na przyszły rok akademicki mobilności w ramach programu Erasmusa KA-107 będą mogły się odbyć - dodaje pani profesor.

Zdjęcie: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska