Poznajemy bliżej giełdę
Opublikowano 31.12.2021 10:14

„Prosto o inwestowaniu” – nowy cykl spotkań dotyczących inwestycji giełdowych zainaugurowała w październiku 2021 r. Katedra Finansów Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. Cykl seminariów promuje wiedzę o inwestycjach giełdowych. Uczestnicy mają możliwość zdobycia praktycznych informacji na temat zastosowania narzędzi inżynierii finansowej w inwestycjach.

Prowadzącymi są licencjonowani maklerzy papierów wartościowych z Domu maklerskiego XTB, jednego z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Tłumaczą, w jaki sposób korzystać z platformy transakcyjnej xStation5 ułatwiającej inwestowanie, w jaki sposób dobierać portfel akcji i co zrobić, by lepiej poznać sytuację spółek notowanych na giełdzie.

– Zorganizowałam te spotkania z myślą o studentach kierunku Finanse i rachunkowość oraz Ekonomia, gdzie prowadzę przedmiot „Rynki finansowe”. Podczas tych zajęć przekazuję teoretyczną wiedzę o inwestowaniu – tłumaczy dr Anna Szczepańska-Przekota, inicjatorka organizacji cyklu spotkań „Prosto o inwestowaniu”. – Seminaria są potrzebne, bo dają możliwość uzupełnienia tej wiedzy o wiadomości praktyczne. Każdy początkujący czy doświadczony inwestor zdaje sobie sprawę, że zarządzanie ryzykiem inwestycyjnym poprzez jego pomiar i kontrolę to ważny aspekt w decyzjach inwestycyjnych. Ale przyjęcie właściwej strategii inwestycyjnej to klucz do sukcesu. Dla studentów seminaria to możliwość uczenia się od najlepszych praktyków w tej dziedzinie, a także forma urozmaicenia zajęć.

W semestrze zimowym odbyły się trzy wykłady. Uczestnicy zgromadzani w auli kampusu przy ul. Kwiatkowskiego mogli słuchać prelekcji i uczestniczyć w dyskusji dzięki zdalnemu połączeniu. Była też możliwość dołączenia do spotkania poprzez platformę MS Teams (hybrydowa forma). W każdym spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób. To głównie studenci Wydziału Nauk Ekonomicznych, ale też wykładowcy i osoby z zewnątrz, które korzystały z możliwości śledzenia spotkań poprzez platformę internetową. Po każdym seminarium można było zadawać pytania prelegentowi. Wywiązały się ciekawe dyskusje dotyczące m.in. zastąpienia pieniądza tradycyjnego przez kryptowaluty, atrakcyjności zawodu licencjonowanego maklera, zakupu praw do emisji CO2 przez platformę inwestycyjną, a nawet możliwości zabezpieczenia przyszłej emerytury przez odpowiednio zdywersyfikowany portfel inwestycyjny.

Gościem pierwszego spotkania zorganizowanego 25 października 2021 r. był Krystian Maj, makler papierów wartościowych z Domu Maklerskiego XTB w Warszawie. Mówił m.in. o funkcjonowaniu platform giełdowych, o analizach stosowanych w inwestowaniu, a także o rodzaju zleceń i selekcji spółek na giełdzie.

Podczas drugiego spotkania (8 listopada 2021 r.) praktyk inwestycyjny Michał Mania wyjaśniał m.in. na czym polega krótka sprzedaż, co to są zlecenie oczekujące oraz czym są dźwignia finansowa i depozyt zabezpieczający.

Jak zabezpieczyć się przed spadkami cen akcji? Po co zabezpieczyć portfel akcji? Co to jest hedging i jak go wykorzystać w zabezpieczeniu portfela? Na te i inne pytania dotyczące rynku akcji można było z kolei uzyskać odpowiedź podczas trzeciego seminarium zorganizowanego 6 grudnia 2021 r. Prelegentem był makler papierów wartościowych, Jacek Solecki.

Wszystkie spotkania zostały zarejestrowanie. Linki z dostępem znajdują się na stronie internetowej Wydziału Nauk Ekonomicznych.

Dr Anna Szczepańska-Przekota zapowiada, że w semestrze letnim cykl spotkań giełdowych będzie kontynuowany.