Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf
Wspólnie zbadają zastosowanie dronów rolniczych (19.12.2018 r.)

Politechnika Koszalińska znalazła się w gronie tegorocznych laureatów konkursów na wymianę bilateralną. Konkursy ogłasza Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA). Tym razem dotyczyły one wymiany pomiędzy Polską a Austrią, Czechami i Niemcami.

Celem programu jest wsparcie finansowe mobilności naukowców w realizacji projektów badawczych wspólnie z partnerami zagranicznymi. Dotacja może obejmować koszty podróży i pobytu, lecz nie dotyczy samych badań, na które naukowcy na ogół poszukują źródeł grantowych.

W tym rozstrzygnięciu wniosków, aż 57 dotyczyło wymiany z uczelniami czeskimi. NAWA zdecydowała o sfinansowaniu 17 z nich. Z niemieckimi środowiskami naukowymi chce współpracować 13 polskich uczelni bądź ośrodków badawczych. Agencja wybrała 10 propozycji. Na wymianę z Austrią zdecydowało się sześciu wnioskodawców. Wszyscy otrzymają wsparcie.

Wśród projektów zgłoszonych przez Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Politechnikę Gdańską i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie znalazła się propozycja Politechniki Koszalińskiej, realizowana przez Zespół Badawczo-Dydaktyczny Mechaniki Technicznej i Wytrzymałości Materiałów Katedry Automatyki, Mechaniki i Konstrukcji Wydziału Mechanicznego, a koordynowana przez prof. Jerzego Chojnackiego.

Projekt dotyczy korzyści wynikających z zastosowania dronów rolniczych w aplikowaniu pestycydów i nawozów („Benefits of the use of agricultural drones in application of pesticides and fertilizers”). Koszalińscy naukowcy prowadzą badania wspólnie z partnerami z University of Natural Resources and Life Sciences w Wiedniu. Austriacka uczelnia jest Uniwersytetem Przyrodniczym. Specjalizuje się w naukach o rolnictwie, drewnie i włóknach naturalnych, gospodarce leśnej, hydrologii, gospodarce przestrzennej, ochronie środowiska i architekturze krajobrazu.

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl