Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf
Politechnika przyjazna środowisku (12.12.2018 r.)

Znaczny wzrost efektywności energetycznej pięciu budynków Politechniki Koszalińskiej to efekt realizacji projektu ich termomodernizacji. Większość kosztów przedsięwzięcia udało się pokryć dzięki dotacji z Unii Europejskiej.

Prace związane z wdrożeniem - zaplanowanego na lata 2016-2018 – projektu dotyczącego zwiększenia efektywności energetycznej obiektów uczelni przy ulicy Śniadeckich i Kwiatkowskiego właśnie dobiegły końca. Rezultatem jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej w budynkach i – w efekcie - obniżenie kosztów ich eksploatacji oraz zmniejszenia emisji CO2 do środowiska.

Inwestycja została zakwalifikowana do programu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej realizowanego w ramach poddziałania 1.3.1 oś priorytetowa I „Zmniejszenie emisyjności gospodarki” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Przedsięwzięcie dotyczyło budynków A, B i C przy ul. Śniadeckich 2 oraz budynków A i B przy ulicy Kwiatkowskiego 6e.

- Dzięki programowi udało się przeprowadzić kompleksową modernizację energetyczną naszych obiektów – podkreśla dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej. – Efektem jest spadek zużycia energii elektrycznej i cieplnej, a - co za tym idzie - znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Mamy teraz też możliwość pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

W ramach przedsięwzięcia wykonano docieplenie ścian zewnętrznych i stropodachów budynków, wymieniono armaturę instalacji grzewczej i instalacji ciepłej wody użytkowej, a także zmodernizowano wentylację mechaniczną i instalację klimatyzacji. W miejsce dotychczasowego, tradycyjnego oświetlenia wewnętrznego zamontowano oprawy energooszczędne typu LED. Na fasadach budynków zamontowano zaś mikroinstalacje fotowoltaiczne. Prace pozwoliły też zwiększyć estetykę obiektów.

Łączny koszt przedsięwzięcia przekroczył 7,6 miliona złotych. Znaczną część tej kwoty (5,2 miliona złotych) stanowi dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego operatorem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedsięwzięcie wsparł także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

W tej chwili trwa rozliczanie końcowe realizowanego projektu. Dokładne jego efekty powinny być znane po roku eksploatacji zmodernizowanych budynków.

Zdjęcia: Marcin Torbiński/Politechnika Koszalińska

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl