Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf
Bilans obchodów 50-lecia Politechniki Koszalińskiej

Plan obchodów rocznicowych jest niezwykle bogaty, składają się na niego wydarzenia z różnych dziedzin, realizowane niekoniecznie w murach uczelni, lecz zawsze stanowiące element upamiętniania jej historii i prezentacji stanu obecnego – mówił na początku tego roku prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Uroczystości będą mieć charakter wyjątkowy, półwiecze to szczególny powód do dumy i radości, dlatego kalendarz obchodów rozłożyliśmy na dwa lata.
W 2018 roku obchody rozpoczął Bal rektorski (luty), który odbył się w Teatrze Muza Variete. Kolejnym wydarzeniem był Dzień Otwarty uczelni (marzec), który przyciągnął do kampusu przy ulicy Śniadeckich 2 tysiące uczniów i kandydatów na studentów. Pod znakiem jubileuszu przebiegały również tegoroczne Środkowopomorskie Targi Pracy GlobalLogic Job Fair 2018 (marzec), w których wzięło udział 80 wystawców (na zdjęciu powyżej).
Najwięcej wydarzeń, zgodnie z planem, odbyło się w czerwcu, czyli miesiącu, w którym każdego roku organizowane jest Święto Uczelni. Tym razem w jego kilkudniowym programie znalazł się V Bieg Politechniki Koszalińskiej, w których wzięło udział ponad 200 zawodników (na zdjęciu powyżej), Zjazd absolwentów, połączony ze spotkaniem z władzami uczelni i możliwością zwiedzenia jej obiektów oraz wspomniany Bal absolwenta w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ulicy Śniadeckich 4.
Jednak najważniejszym wydarzeniem była uroczysta gala w Filharmonii Koszalińskiej (na zdjęciach powyżej i poniżej). Prof. Tadeusz Bohdal, w towarzystwie prorektorów i wicewojewody zachodniopomorskiego Marka Subocza, wręczył pracownikom uczelni i studentom medale, odznaczenia i wyróżnienia; był to dobry czas na wspomnienia, przemówienia, podsumowania. Na zakończenie uroczystości, przed kilkusetosobową widownią, wystąpiła ze specjalnym programem okolicznościowym („Pięćdziesiąt lat minęło...”), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej. Gośćmi gali byli między innymi rektorzy uczestniczący w tych dniach w – zorganizowanym w Koszalinie – posiedzeniu prezydium i obradach plenarnych Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Na zaproszenie rektora, Politechnikę Koszalińską odwiedziło 80 rektorów, którzy rozmawiali między innymi o planowanej nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.
Akcentów jubileuszowych nie brakowało w innych imprezach przygotowanych przez środowisko akademickie Politechniki Koszalińskiej. Do rocznicy odnosili się między innymi organizatorzy zbiórki charytatywnej „Wrzuć miedziaka dla dzieciaka” (Samorząd Studentów Wydziału Mechanicznego; na zdjęciu poniżej)), Pikniku Naukowego (Wydział Technologii i Edukacji; na zdjęciu powyżej) i Tygodnia Kultury Studenckiej (Parlament Studentów Politechniki Koszalińskiej).
Patrząc dzisiaj z krótkiej jeszcze perspektywy, mogę powiedzieć, że godnie i uroczyście zaznaczyliśmy jubileusz uczelni – mówi dzisiaj prof. Tadeusz Bohdal. – W wydarzeniach wzięło udział kilka tysięcy osób, niekoniecznie związanych ze szkołą. Święto nasze było widoczne w mieście, regionie i kraju, co przełożyło się również na promocję naszej oferty kształcenia. Nie zapominamy przecież, że naszym najważniejszym zadaniem jest kształcenie młodych pokoleń Polaków. Rocznica była również doskonałą okazją do odświeżenia historii, przypomnienia postaci, które tworzyły uczelnię oraz wyróżnienia osób zasłużonych, ale też do pokazania naszych absolwentów. Wielu z nich dzisiaj kształtuje nowe oblicze Politechniki Koszalińskiej.

Jubileusz wzbogaciła, zorganizowana przez Wydział Mechaniczny oraz Wydział Technologii i Edukacji, czerwcowa Konferencja Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych, dedykowana „Badaniom naukowym i kształceniu na wydziałach mechanicznych”. W obchody włączył się Koszaliński Uniwersytet Dzieci i Młodzieży (KUDiM). W zakończonym właśnie semestrze najmłodsi studenci uczestniczyli w specjalnych wykładach przygotowanych tylko dla nich przez byłych i obecnych rektorów i prorektorów uczelni. Pierwszy wykład poprowadził prof. Tomasz Królikowski, obecny prorektor ds. studenckich. Kolejnymi wykładowcami byli: prof. Kazimierz Szymański, były prorektor ds. studenckich, prof. Wojciech Kacalak, były rektor i prof. Tomasz Heese, były prorektor ds. nauczania. W maju br. zajęcia dla słuchaczy poprowadził Karol Wójcicki, znany z udziału w programach telewizyjnych popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy, który najchętniej oddaje się fotografii nocnego nieba, zdobywca tytułu „Popularyzatora Nauki 2015”.

Obchodom towarzyszyło wydanie monografii „50 lat Politechniki Koszalińskiej” (na zdjęciu poniżej) oraz – zrealizowanego przez uczelniane Studio HD Platon – filmu pod tym samym tytułem prezentującego, oczami byłych i obecnych rektorów oraz dziekanów wydziałów i dyrektora instytutu, historii, teraźniejszości i przyszłości uczelni.
Równolegle świętujący w tym roku 50-lecie, jeden z dwóch – obok Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji – najstarszych wydziałów uczelni – Wydział Mechaniczny również opublikował swoją monografię. Wydawnictwo Uczelniane wydało natomiast, niezwykle popularny wśród byłych studentów, „Spis absolwentów”, sięgający do pierwszych roczników, które opuściły mury wtedy jeszcze Wyższej Szkoły Inżynierskiej.
Jednak to nie koniec świętowania 50-lecia. Przed nami między innymi: uroczystości rocznicowe Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji, specjalna edycja Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki (wrzesień) oraz 51. inauguracja roku akademickiego 2018/2019 (październik), która zakończy obchody. Politechnika Koszalińska wejdzie w szóstą dekadę swojej historii.

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl