Trwa rekrutacja studentów do piątej edycji programu Legia Akademicka
Opublikowano 18.10.2021 14:56

Zasady rekrutacji oraz przebieg ochotniczego szkolenia wojskowego w ramach Legii Akademickiej były tematem zorganizowanego w poniedziałek (18 października br.) spotkania ze studentami Politechniki Koszalińskiej. Podczas spotkania w auli przy ulicy Kwiatkowskiego Wojciech Sokołowski, pełnomocnik rektora Politechniki Koszalińskiej ds. Legii Akademickiej mówił o tym,  jak załatwić formalności związane z udziałem w programie. 

O części praktycznej szkolenia opowiadał kpt. Jarosław Barczewski, oficer prasowy Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.  - Każdy z modułów trwa minimum 3 tygodnie. W tym czasie ochotnicy zdobywają podstawową wiedzę na temat wojska – tłumaczył. - Dlatego jest to program zarówno dla osób, które wiążą swoją przyszłość z wojskiem, ale także dla tych, którzy po prostu chcą sprawdzić siebie, a przy okazji zdobyć nowe umiejętności. Podczas spotkania studenci obejrzeli film z tegorocznego szkolenia ochotników w CSSP zrealizowany przez HD Platon Politechniki Koszalińskiej.

Rekrutacja studentów do piątej edycji programu Legia Akademicka rozpoczęła się w połowie października. Osoby, które chcą przejść szkolenie i uzyskać stopień wojskowy, muszą spełnić kilka warunków m.in. być studentem studiów pierwszego lub drugiego stopnia, posiadać polskie obywatelstwo oraz przejść pozytywnie kwalifikację wojskową (lub wyrazić gotowość, aby odbyć kwalifikację wojskową w trybie ochotniczym). 

Szkolenie wojskowe w ramach Legii Akademickiej odbywa się w ramach trzech modułów: podstawowego, podoficerskiego i oficerskiego. Część teoretyczną szkolenia podstawowego można odbyć na Politechnice Koszalińskiej (zajęcia organizowane są we współpracy z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie). Praktyczną część szkolenia podstawowego oraz szkolenie podoficerskiego ochotnicy odbywają w jednostkach wojskowych. Moduł oficerski realizowany jest w  uczelniach wojskowych. 

Aby zgłosić się do programu należy złożyć wniosek u koordynatora programu na Politechnice Koszalińskiej (przesłać skan pocztą elektroniczną lub przesłać wypełniony wniosek pocztą tradycyjną). Wzór wniosku: https://weii.tu.koszalin.pl/download/cloud/LA/wniosek2022.pdf

fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska